TikTok Moderatör Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

TikTok moderatör, canlı yayın sırasında izleyicileri kontrol altında tutmak, kişileri denetlemek ve hakaret içerin yorumları da silen kişidir. Canlı yayın sırasında fenomen dışında başka birinin de yayında etki payı bulunmaktadır. Fenomen hem yayın yapıp hem de yorumların hepsini kontrol edemeyeceği için moderatör burada devreye girmektedir. Küfür, aşağılama, ırkçılık söylemleri, cinsiyetçi yaklaşım ve yayın yapan kişinin kullanılmasını istemediği ifadeleri silmektedir. Ayrıca kişiye süresiz uzaklaştırma ya da kısmi uzaklaştırma verme yetkisi de bulunmaktadır.

Normalde moderatörün anlamı herhangi bir açık oturum ya da panelde tartışmaları yönetmek, içeriklere karar vermek ve diyalogların da karşılıklı olarak etkileşim içinde sürdürmeye yardımcı olan kişidir. Fakat TikTok uygulamasında bu kavramdan çok uzak bir moderatör biçimi bulunmaktadır. Canlı yayında moderatörlerin yönlendirebileceği ve karar verebileceği bir şey bulunmamaktadır. Sorulan sorular isterse yayıncı tarafından cevaplanmaktadır. Bu sebep ile moderatörün düzenleyip sorması gereken herhangi bir içerik bulunmamaktadır.

TikTok Moderatör Nedir?

Sosyal medya platformlarında hakaret, kötü söz, küfür ve ırkçı söylemler gibi yazışmalar sıklıkla dönmektedir. Bu tür kötü sözler canlı yayında büyük problemlere yol açmaktadır. Yayıncı hepsine yetişemeyeceği için moderatörlerden yardım almaktadır.

İlgili İçerik: Tiktok İhlalleri

TikTok Canlı Yayın Moderatör Ne Demek?

TikTok canlı yayın moderatör, canlı yayında yorum atan kişileri kontrol altında tutan, denetleyen hakaret içerikli yorumları silen kişiye moderatör denmektedir. Modların yardımı ile canlı yayın akışı bozulmayacak ve yayıncı sadece içeriğine odaklanacaktır. Canlı yayının izleyici sayısına ve yayıncının tanınırlığına göre moderatör sayısı değişmektedir. TikTok yayıncısı moderatörlerini kendisi seçmektedir.

TikTok Moderatör Ne İş Yapar?

TikTok moderatör, canlı yayınların akışını bozacak ya da engelleyecek kişilerin yorumlarını silme ya da uzaklaştırma görevini yapmaktadır. Canlı yayın esnasında hakaret içerikli mesajlar, sürekli aynı şey yazma ya da yayın sahibinin haberi olmadan içerik tanıtma gibi olaylarda moderatörler devreye girmektedir. Kişinin mesajını silme, kişiyi uzaklaştırma ya da belli bir süre boyunca yazı yazmasını engelleme gibi yetkileri bulunmaktadır. Ayrıca fenomenin isteğine göre moderatörler belli bir ücret almaktadır.

TikTok Moderatör Nasıl Olunur?

TikTok moderatör olmak için, öncelikle ilgilenilen yayıncı takip edilmeli ve canlı yayınlarda izleyicisi olunmalıdır. Moderatör olmayı kişi kendisi belirleyemez, yayıncı atamaktadır. Atama işlemi ise canlı yayınlarda ya da Discord sunucularında bulunan kişiler arasından seçilmektedir. Muhtemelen yayıncı mod seçerken sıkı takipçisini seçmek isteyecektir.

TikTok’ta Moderatör Nasıl Seçilir?

TikTok’ta moderatör seçilme işlemini yayıncı gerçekleştirmektedir. Yayıncı, hesabı takip eden, yayınlara katılan, varsa Discord kanalında bulunan kişiler arasından seçim yapmaktadır. TikTok’ta moderatör olmak için mutlaka sıkı takipçi olmak gerekmektedir. Seçildikten sonra işin gerektirdiği düzen sağlanmazsa yayıncı tarafından modluk geri alınabilmektedir.

TikTok Moderatör Engelleme Nasıl yapılır?

  • Adım 1: İlk olarak TikTok moderatör engelleme için kişinin profiline giriş yapılmalıdır.
  • Adım 2: Ekranın sağ üst kısmında yer alan üç noktalı simgeye dokunulmalıdır.
  • Adım 3: ‘’Engelleme’’ yazısına dokunulmalıdır.

Kişinin engelini kaldırmak için;

  • Adım 1: Engel kaldırmak için kişinin profiline girilmelidir.
  • Adım 2: Sağ üst kısımda yer alan üç noktalı sembole giriş yapılmalıdır.
  • Adım 3: ‘’Engeli Kaldır’’ yazısına dokunulmalıdır.

Kişileri toplu engellemek için;

  • Adım 1: Seçenekler penceresini açmak için yoruma uzun süre basılı tutulmalı ya da sol üst köşede yer alan kalem simgesine girilmelidir.
  • Adım 2: ‘’Birden Fazla Yorumu Yönet’’ seçeneğine dokunulmalıdır.
  • Adım 3: ‘’Daha Fazla’’ seçeneğine girilmelidir.
  • Adım 4: ‘’Hesapları Engelle’’ seçeneğine dokunulmalıdır.

TikTok Moderatör Ne Kadar Kazanır?

Tiktok moderatör kazancı Amerika Birleşik Devletleri’nde 4500 – 5500 dolar arasındadır. Türkiye’de ise bu sayı net olarak bilinmemektedir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.