Instagram CTA Reklamların Görünüşlerini Değiştiriyor

Instagram sponsorlu gönderilerde  “call the action” butonunda değişikliğe gideceğini açıkladı. CTA yani “Call The Action” Türkçe karşılığı “harekete geçirici reklam “anlamında kullanılmakta. Instagram akışımız üzerinde karşımıza çıkan reklamlarda “hemen inceleyin” “hemen bilgi al” “hemen ara” gibi çıkan reklamlar CTA reklamlar olarak bilinmektedir.

Geçtiğimiz Eylül ayında instagram CTA butonlarında güncellemeye giderek, aksiyonu yüksekltmek adına beyaz görünümden, daha dikkat çekici bir renk olan açık maviye geçmişti. Fakat bu beyazdan maviye dönüş, kullanıcı adına tıklama veya reklamı 4 saniyeden daha fazla incelediğimizde ortaya çıkmaktaydı.

Bu güncellemeden çok fazla süre geçmemesine rağmen instagram bir kez daha güncelleme yaparak, mavi renginden vazgeçti. Artık, sponsor reklamın ana rengini algılayarak, o renk ile aksiyon sağlanmakta.

Uzmanlar; Instagram’ın bu değişiklikle, gönderilerin reklam olduğunu farkettirmeden; kişiler hızlıca geçmesinin önüne geçebilmeyi sağlamak amacıyla yaptığını düşünüyorlar. Bu şekilde reklamlara olan aksiyonların artacağını öngörmekteler.

Bir diğer düşünce ise, instagram 2 milyon reklamcısının reklamlarını daha fazla kullanarak kazançlarına kazanç katacak ve kullanıcılar ne kadar çok reklam gördüğünün farkına bile varamayacak.

 

Similar Posts

One Comment

  1. Reklamlar değişiyor fakat bazı reklamlar özellikle hikayeleri izlerken çıkanlar kullanıcıları rahatsız edebiliyor. Keşke diğer uygulamalarda olduğu gibi instagram’da da ücretli şekilde reklamları kaldırabilsek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.