Tikok’ta Yasak Olan Şeyler Nelerdir? Tiktok İhlalleri Hakkında Her Şey

Tiktok platformunda topluluk ilkeleri kapsamında dikkat etmeniz gereken hususlar ve Tiktok’ta yasak olan şeyler bulunmaktadır. Bu hususlara uymadığınızda Tiktok ihlalleri ile karşılaşabilirsiniz. Tiktok’ta yasak olan şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Tiktok ihlalleri

 1. Reşit olmayan kişilerin güvenliği kapsamında kişileri, sömürmek, canlarını tehlikeye atmak, istismar etmek, çıplak görüntüler sergiletmek veya manipüle etmek.
 2. Tehlikeli hareketler (uygun olmayan araç kullanımı, güvenliksiz işler vs.).
 3. Kendine zarar verme, intihar içerikleri. Ya da herhangi birine zarar verme. Buna ek olarak yeme bozuklukları kapsamında sağlıksız davranışlara teşvik eden yeme alışkanlıkları da paylaşılamaz.
 4. Cinsel faaliyetler kapsamında cinsellik içeren içerikler yasaktır. Cinsel sömürü ve istismar hem bu platformda hem de dünyada yasaktır.
 5. Taciz etmek veya zorbalık gerektiren hareketler. Küçük düşürmek, alay etmek, korkutma ve incitme gibi uygunsuz şeylerin yer aldığı içerikler yayınlanmamalıdır.
 6. Hacklenen bilgilerin yayınlanması ve bu bilgilerle tehdit.
 7. Nefret içeren davranışlar. Irk, etnik köken, cinsel yönelik, hastalık veya göçmenlik ile ilgili yapılan küçük düşürücü ve nefret içeren paylaşımlar da yasaktır.
 8. Tehlikeli kişileri veya kötü davranışlara teşvik eden kişiler platformda bulunamaz. Terör örgütleri, suç örgütleri ve bunun gibi zararlı davranışta bulunan birçok kişi. Bunların övülmesi, reklamlarının yapılması gibi şeyler yasaktır.
 9. Fikri mülkiyet hakları kapsamında başkasının eserlerini paylaşma, kimlikte sahtecilik yapma ve yanlış bilgilendirme yapan içerikleri de paylaşmak yasaktır Buna ek olarak sahte etkileşim, başkasını taklit etme gibi hususlar da yasaktır.
 10. Yasadışı işleri paylaşma, yasadışı faaliyet konulu içerikler yasaktır. Kişi kaçırma, asılsız ihbar, vandalizm ve kaçak avcılık gibi şeyler de yasaktır.
 11. Silah, uyuşturucu ve kumar gibi zararlı içerikler yasaktır.
 12. Şiddet içeren içerikler.
 13. Platformun güvenliğini tehlikeye atacak hareketlerde bulunma.

Tiktok’ta İhlal Yersek Ne Olur?

İlk hatanızda bir yaptırım uygulanmadan uyarı niteliğinde bildirim gönderilir. Eğer, sıfır tolerans politikası kapsamında bir paylaşım yaptıysanız ilk uyarıyı almadan hesabınızın kapatılacağını bilmeniz gerekmektedir. Buna ek olarak cihazınızdaki bütün Tiktok girişleri dahi engellenebilir.

Tiktok İhlali Birden Fazla Olduysa Gerçekleşebilecek Şeyler:

Tiktok ihlali yaptığınızda iki farklı şekilde cezalandırılırsınız. Birincisi geçici olarak ikincisi ise kalıcı olarak. Detaylandırmak gerekirse;

1.Tiktok Geçici Yasak Cezası

İlk olarak geçici yasak ile hesabınızdan bir süre uzaklaştırılırsınız. Hesapta bazı faaliyetleri gerçekleştiremezsiniz. Örnek vermek gerekirse Tiktok geçici yasak cezası aldıysanız; 24 veya 48 saat sürecek şekilde yorum yapamazsınız, video yükleyemezsiniz, profil düzenleyemezsiniz ya da herhangi birine mesaj gönderemezsiniz.

Diğer bir geçici yasak türü ise 72 saatten bir haftaya kadar hesabınız kısıtlanabilir. Bu durumda hesabınızı kullanmak istemeyeceğinize emin olabilirsiniz.

2.Tiktok Kalıcı Yasak Cezası

Tiktok politikalarına uymayan hareketlerde bulunduğunuzda Tiktok kalıcı yasak cezası ile sizi cezalandırır. Burada hesabınıza kalıcı olarak erişim sağlayamamakla birlikte Tiktok’tan engellenirsiniz.

Uyarı: Şunu bilmelisiniz ki; çocuk istismarı sıfır tolerans kapsamındadır. Algoritma otomatik olarak algılar ve hesap kalıcı olarak kapatılır.

Tiktok Hesap İhlal Yedi Ne Yapmalıyım?

 1. İlk olarak gelen kutunuzdaki bildirimi bulun ve daha sonra bildirime tıklayın.
 2. Karşınıza itiraz gönder seçeneği çıkacaktır, tıklayın.
 3. Karşınıza talimatlar gelecektir, uygulayın.

Buna ek olarak itiraz formu ile de itiraz da bulunun. Tiktok itiraz form aşağıda verilmiştir;

Tiktok İtiraz Formu

Tiktok’ta videonuz kaldırıldıysa veya hesabınız kapatıldıysa itiraz etme hakkınız vardır. Tiktok itiraz formu için buraya tıklamanız yeterlidir.

Tiktok’a Kaç Gün Girmeyince Hesap Kapanır?

Tiktok’un pasif hesaplar politikasına göre bir hesaba 180 gün girmediğinizde o hesap kapatılabilir. Algoritma bu hesabı kullanmayan bir hesap olarak algılamaktadır.

Tiktok Hesabı Kendiliğinden Silinir Mi?

Tiktok hesabı bir durumda kendiliğinden silinebilir. Hesabınıza 6 ay giriş yapmadıysanız hesabınızın silinme riski vardır. Buna ek olarak yaptığınız ihlallerde de hesabınız kapatılabilir. Tiktok hesabınızı dondurduktan 30 gün sonra hesabınız kalıcı olarak silinir.

İlginizi Çekebilir: Tiktok Toxic Ne Demek

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.