Tiktok Ne Kadar İnternet Yer? Çok İnternet Gider Mi?

Son zamanlarda trend uygulamalardan birisi haline gelen Tiktok sadece videolardan oluşan bir platform olması nedeniyle çok internet yiyor.  Yaklaşık olarak 15 ila 60 saniyeden oluşan videoların ortalama internet harcaması 30 MB’a denk geliyor. Bir ayda eğer ki her gün günde yarım saat video izlemiş olursanız 13 GB’a yakın internet harcaması yapıyorsunuz bu nedenle de diğer sosyal medya platformlarına kıyasla Tiktok çok internet harcıyor.

Tiktok Ne Kadar İnternet Yer?

Tiktok 1 Saatte Ne Kadar İnternet Yer?

Tiktok uygulaması 60 saniyelik her videoyu izlemek için yaklaşık olarak 30 MB civarında harcama yapılır. Saatlik orana vurulduğunda ise bir saatte 800 MB gibi yüksek bir oranda internet harcamış oluyor bu nedenle kullanıcılar fark etmese de Tiktok kullanımı çok fazla internet harcaması yapılmasına sebep oluyor özellikle de Tiktok mobil veriyi fazla harcıyor.

Tiktok Canlı Yayın Kaç GB İnternet Yer?

Tiktok uygulamasında canlı yayında aktif bir şekilde sürekli video yayını yaptığı için canlı yayın sırasında Tiktok çok internet yiyor. Bu harcama oranı canlı yayının uzunluğuna göre değişir fakat bir saatlik bir canlı yayında ortalama 800 MB ile 1 GB arasında harcama bir harcama yapılır.

Tiktok İnternet Yer Mi?

Evet, Tiktok internet yer çünkü Tiktok üzerinde aktif bir şekilde video oynatımı yapılır bu nedenle de diğer video izleme sitelerinde olduğu gibi bu durum çok fazla internet kullanımına sebebiyet verir.

Tiktok 1 Saatte Kaç MB Yer?

Her 60 saniyelik videonun internet harcaması 30 MB civarında olduğu için Tiktok uygulaması bir saatte yaklaşık 800 MB internet yer. Bu oran izlenen videoların sıklığına ve kalitesine göre de artabilir.

Tiktok Lite Ne Kadar İnternet Yer?

Tiktok Lite uygulaması düşük pil kullanımı ve daha az veri harcaması ile bilinir bu nedenle daha az internet harcar. Bunun en büyük nedeni Tiktok uygulamasının 300 MB veri birikimi yapması yerine Lite uygulamasının 30 MB veri birikimi yaparak internet harcayışıdır.

Tiktok Mu Instagram Mı Daha Çok İnternet Yer?

Instagram uygulaması bir saat kullanımda 400 MB veri harcamaktadır, Tiktok ’un ise bir saatlik internet kullanımı 800 MB’tır bu nedenle Instagram’a kıyasla Tiktok interneti çok yiyor.

İnternet Çok İnternet Harcıyor Ne Yapmam Gerekir?

 • Veri kullanımını sınırlayın. Örneğin, Tiktok’un az internet yemesini istiyorsanız Tiktok’a hücresel veri kısıtlaması yapın.
 • Uygulama Arka Plan Verilerini Kısıtlayın. Instagram gibi birçok uygulama arka planda veri indirmeye devam eder fakat bunu kısıtlama yaparak engellemek mümkündür.
 • Yalnızca WI-FI üzerinden uygulamaları güncelleyin böylece mobil veri tasarrufu yapın.
 • Mobil harita kullanıyorsanız çevrimdışı haritaları indirin.
 • En çok veri harcayan uygulamayı tespit ederek sınırlayın.
 • İnternet tarayıcınızı da veri tasarrufu moduna alın.
 • Arka planda çalışan uygulamaları durdurun.
 • Otomatik oynatma ve indirme özelliklerini kapatın.
 • Spotify gibi müzik uygulamalarını çok fazla kullanıyorsanız müziklerinizi indirin.
 • Çevrimdışı uygulamalar ilk tercih edeceğiniz uygulamalar olsun.
 • YouTube gibi platformlardan izlediğiniz videoları düşük çözünürlükte izleyin.

Instagram Veri Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Instagram üzerinden yüklenen videoların önceden yüklenmesini engelleyerek veri tasarrufu yapmak mümkündür. Bunun için şu adımları takip etmeniz gerekir;

 • Adım 1: Instagram üzerinden “Profil” sekmesine tıklayın.
 • Adım 2: “Ayarlar” kısmına gelin.
 • Adım 3: “Hesap”a ve daha sonra “Hücresel veri kullanımı”na tıklayın.
 • Adım 4: “Daha az hücresel veri kullan” seçeneğini seçerek mobil veri üzerinden video yükleme ayarlarını değiştirin.

İlginizi Çekebilir: Tiktok’ta Yasak Olan Şeyler 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.