Sosyal Medya Devi Instagram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram, tüm dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca kullananı bulunan bir sosyal medya uygulamasıdır. Fotoğraf ve videolarınızı çeşitli efekt ve düzenlemeler ile paylaşım yapmanıza olanak sağlar. TV’lerde ya da günlük hayatınızda ‘’sosyal medya fenomeni ya da Instagram fenomeni’’ sözlerini son günlerde duymaya alıştık. Bugünkü makalemizde sizlere Instagram hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

instagram'ı kim kurdu

Instagram ne zaman ve kim tarafından kuruldu?

Sosyal medya devi Instagram, 2010 senesinde Kevin Systrom ve Mike Krieger isimli 2 Amerikalı genç tarafından kurulmuştur. Instagram, kullanıcılarının çeşitli filtre ve efektler ile resim, video paylaşımı yapmasını amaçlayarak kurulmuştur. Kurulduğu süreden itibaren kullanıcıların epey bir beğenisini kazanmıştır. Fakat asıl patlamayı 2012 senesinde Facebook’un satın almasından sonra yapmıştır. Mark Zuckerberg, 1 milyar dolara Instagram’ı satın almadan önceden yaklaşık 30 milyon üyesi vardı. Satın alındıktan sonra ise çok kısa bir zamanda kullanıcı sayısı birkaç misli artmıştır. Şu an yaklaşık 800 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

instagram ne işe yarar

Instagram ne işe yarar?

Instragram, çeşitli efekt, filtre gibi özellikler ile resim ve video paylaşımı yapmaya yarayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Instagram Story özelliği ile yapmış olduğunuz paylaşımlar, 24 saatlik bir süre boyunca sizi takip eden kişilere gösterilir. Instagram uygulaması çok çeşitli filtre ve efekt özellikleri barındırmaktadır. Ayrıca IOS, Android gibi işletim sistemine sahip mobil cihazlardan uygulamasını indirerek giriş yapabileceğiniz gibi, bilgisayarlarınızdan da bağlanabilirsiniz.

Instagram nasıl kullanılır?

Instagram’a 2 farklı şekilde bağlanabilirsiniz. Bunlardan birincisi, e-mail adresiniz ile parola oluşturup giriş yapabilirsiniz. İkincisi ise Facebook ile otomatik giriş yap seçeneğine tıklayarak bağlanabilirsiniz. Bu seçenek ile birlikte Facebook bilgilerinizi kullanarak ve tekrardan kayıt oluşturmanıza gerek kalmadan hızlı bir şekilde giriş yapmanızı sağlar. Instagram’a giriş yaptıktan itibaren dilediğiniz kişiyi takip edebilir ve takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını görebilirsiniz.

Instagram’a, Android ve IOS uyumlu mobil cihazlarınız ile giriş yapabildiğiniz gibi, internet erişimi olan bilgisayarlarınızdan da Explorer, Google Chrome, Firefox vb. tarayıcılardan instagram.com yazarak giriş yapabilme imkânı sunmaktadır.

Instagram gizlilik ayarları

Instagram’da sevdiklerinizi, aile bireylerini ya da beğendiğiniz ünlü kişileri takip ederek, yaptıkları paylaşım ve hikayeleri görebilir, yorum yazabilir veya beğenebilirsiniz. Dünya’da en aktif kullanılan sosyal medya uygulamalarından biridir. Bunun dışında Instagram’da gizlilik ayarlarınızı da değiştirebilirsiniz. Hesap ayarları kısmından dilediğiniz şekilde ayarlamalar yapabilirsiniz. Böylece istemediğiniz kişi veya kişiler hesabınız ile ilgili detayları siz istemediğiniz sürece göremez.

instagramda para kazanmak

Instagram’da para kazanmak

Instagram uygulaması ile takipçi sayısı fazla kullanıcılar çok ciddi rakamlar kazanmakla beraber, çeşitli sponsorluklar ile de para kazanmaktadırlar. Birçok işletme veya marka sahipleri, takipçi sayısının fazla olduğu kullanıcı ya da ünlüler ile reklam anlaşmaları yapmaktadır. Bu şekilde hem en ucuz şekilde ürün ya da hizmetlerinin tanıtımı yapılırken, paylaşımı yapan kullanıcılarda para kazanmaktadır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.