Instagram Hesap Dondurma Silme

Sosyal medya kullanıcıları, Instagram’da hesap silmenin nasıl yapıldığını birçok kez sorgulamaktadırlar. Çağımızda sık kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan İnstagram, hemen hemen her gün milyonlarca kullanıcı fotoğraf ve videolarını paylaşıyor. Ancak kullanıcılar çeşitli sebeplerle ilgili bu hesaplarını silmek istemektedirler. İnstagram silme aşamaları nelerdir, ne yapmak gerekir sorusu gündeme fazla gelmektedir. İnstagram sayesinde sosyal medya kullanıcıları hiçbir ücret ödemeden fotoğraf, video paylaşabilmektedir. Artık kullanılmayan ya da hesabının değişmesini isteyenler Instagram hesaplarını silmek için hesap silme linki aramaya başladı. İnstagram hesabınızı silme veya dondurma tuşu nerede yer alır?

instagram

Instagram

Mike Krieger ile Kevin Systrom sayesinde hayatımıza giren Instagram 2010 yılında telefonlarda yerini aldı. Çok hızlı yükselişe geçen sosyal medya uygulaması kurulmasından 4 sene sonra 2014 senesinde 300 milyonun üstünde kullanıcıya hâkim olmuştur. Günümüzde ise Instagram kullanıcıları çok daha fazla sayıya yükselmiştir. Ülkemizde de milyonlarca üyesi olmaktadır. Çoğu sosyal medya kullanıcı için eğlenceli olsa da bazıları bu uygulamayı silmek istemektedir. Sosyal medya kullanmak istemeyen ya da fotoğraf ve videolarını başka kişilerle paylaşılmasını istemeyenler, Instagtam hesaplarını silme işlemine geçmiştirler. Facebook’a göre hesap silme işlemi Instagramda daha kolay olmaktadır. İzleyeceğiniz birkaç adımla Instagram’ınızı silebilir ya da dondurabilirsiniz.

instagram hesabı dondurma

Instagram Hesabı Dondurma

İlk önce bildirmemiz gerekir ki Instagram diğer sosyal medya alanlarından (Twitter, Facebook gibi) daha başka çalışıyor. Instagram hesabınızı kullanmış olduğunuz mobil cihaz ile ayarlama yapıp silmek mümkün değildir. Silme işlemini yapmak için bilgisayar kullanarak hesabınıza buradan giriş yapmalısınız. Facebook’ta olduğu gibi hesabı dondurma olayı bulunmaz. Onun yerine Instagram hesabınızı geçici olarak kapatma imkânı sunmaktadır. Hesabınızı geçici ya da kapatmadan önce Instagram hesabınızı sizi takip etmeyen kişilere karşı kapatma işlemini uygulayabilirsiniz. Hesabınızı gizli tutarak istemediğiniz kişilerin fotoğraf ve videolarınızı görmesini önleyebilirsiniz. Yine de bu alternatif size uygun değilse hesabınızı geçici olarak kapatabilirsiniz. Hesabınızı sildiğiniz zaman bütün fotoğraf ve videolar tamamen yok olacaktır.

Geçici Instagram hesabı silme

Bu işlemde hesabınızı otomatik olarak tekrar geri alabilirsiniz. Geçici Instagram silme işlemini yapmak için şu aşamaları dikkatlice takip etmelisiniz.

İnstagram hesabı dondurma işlemi

 • Bilgisayarınızdan Instagram’ın internet sayfasına girin.
 • Kullanıcı ad ve şifrenizi yazarak giriş yapmalısınız.
 • Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmak için tıklayın yazısını tuşlayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada hesabınızı niye kapatmak istediğiniz ve şifreniz istenir.
 • Bu alanları yazdıktan sonra ‘hesabı geçici olarak kapat’ seçeneği tıklanarak hesabınızı dilediğiniz zaman tekrar açabilmek üzere kapatma işlemini yapabilirsiniz.

instagram şifremi unuttum

Instagram şifremi unuttum ne yapmalıyım?

Instagram şifreniz, sizin hesabınızı yönetmenizi sağlayan gerçekleştirmek istediğiniz hesabınızı silme, geçici olarak kapatma gibi işlemlerinizi gerçekleştirmenize yarar. Bu yüzden şifrenizi unuttuysanız yukarıda değindiğimiz işlemleri yapamazsınız. Bir daha yeni şifre alabilmek için Instagram’ın internet sitesi veya mobil uygulamasını açın. Giriş yapılacak yerde ‘şifremi unuttum’ seçeneği yer almaktadır. Bu tuşa basıp direktifleri izleyerek kayıtlı olan mail adresinize şifre sıfırlama seçeneğini yollayabilirsiniz. Böylece yeni şifre oluşturma imkânı sağlamış olursunuz. Alınan yeni şifrenizle giriş yaptığınızda Instagram hesabınızı silme, kapatma, geçici olarak kapatma ve benzeri tüm işlemleri dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Instagram şifresini sms ile yenileme yöntemi

 • SMS ile yazan seçeneğe tuşlayın
 • Ekranda karşınıza açılan alana aktif kullanmış olduğunuz telefon numarasını yazın
 • Telefonunuza gelen kısa mesaj ile gönderilen linke tuşlayarak Instagram şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Facebook ile şifre yenileme

 • Bu işlemi yapabilmek için önceden İnstagram hesabınızı Facebook’a bağlamış olmanız gerekir.
 • Facebook ile yazan kısma tıklayın
 • Hala Facebook’a giriş işlemi yapılmadıysa, sizden giriş yapmanız istenilir.
 • Instagram, Facebook’ sonuncu bağlanmış olduğunuz hesabı gösterir, yeni şifre oluşturma alternatifi size sunar.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.