Instagram Güncellemeleri ve Yenilikleri

Instagram, günümüzde en çok kullanılan ve sosyal medya uygulamasıdır. 800 milyondan fazla kullanıcısı ile her gün milyonlarca resim ve hikâye paylaşımı yapılmaktadır. Bu yazımızda sizlere 2017 senesinde İnstagram uygulamasında yapılan bazı güncelleme ve yenilikleri paylaşacağız.

hikayelere eski foto ekleme

Hikayelere geçmiş zaman fotoğrafı ekleme

Sosyal medya platformunda fotoğraf ya da hikâye paylaşımı denince ilk akla gelen İnstagram, yeni bir güncelleme getirdi. 7 güne kadar geçen resimlerinizi, İnstagram hikayesi olarak ekleyebilmektesiniz. Yeni bir hikâye oluştururken, ekranı yukarıya doğru sürüklediğiniz, son 7 günlük resimlerinizi de hikayelerinizde kullanabileceksiniz.

Şu ana kadar üyeler bu özellik olmadığından dolayı, ekran görüntüsü yakalayarak ya da fotoğraf düzenleyicileri kullanarak geçmiş tarihli resimleri paylaşabiliyordu. Bu yeni güncelleme ile birlikte artık bu tip işlemler yapmadan, doğrudan geçmiş tarihli resim paylaşabileceksiniz.

İnstagram uygulamasında hikâye paylaşmak değiştirilmese de çok önemli bir adım atılmış oluyor. 2017 Ağustos da İnstagram hikâye, Snapchat ile aynı özelliklerde idi. Bu iki uygulamada da gerçek zamanlı paylaşım yapılmaktaydı. İnstagram bu güncellemesi ile birlikte sonradan paylaşım özelliğini de aktif etmiş oldu.

Snapchat ile kıyasıya bir rekabet halinde olan İnstagram, yavaş yavaş Snapchat’in bütün özelliklerini almakta. Aralarındaki bu rekabet Facebook’un birçok kez Snapchat’i satın almak için teklif vermiş ama her defasında ret edilmiştir. Bu sebeple Facebook, Snapchat’in bütün özelliklerini yavaş yavaş İnstagram üzerine taşımaktadır. Bu büyük rakibe Snapchat ne zamana kadar kafa tutabilecek?

Instagram Snapchat'i İkiye Katladı

Snapchat’i ikiye katladı

Mark Zuckerberg, İnstagram hikâye ve Whatsapp durum paylaşım özelliklerini kullanan üyelerin toplamı üç yüz milyonu geçti. Bu büyük rakam, Snapchat üyelerinin yaklaşık iki katı demek…

İnstagram ve Facebook Story’lerde son dönemlerde, Snapchatin özellikleri getirilmektedir. En son yapılan güncelleme ile birlikte gerçeğe benzeyen yüz filtreleri yeniliği getirildi. Bu da şu anlama geliyor, ileride daha çok yenilik olacağı anlamı taşımaktadır. Bu yeniliklerle birlikte Snapchat’in konum paylaşma ve Bitmoji isimli özelliklerinin de yakın bir zaman sonra İnstagram ve Facebook’ta görebileceğimiz anlamına gelmektedir. Ayrıca çektiğiniz videolara dramatik bir etki katan ‘’superzoom’’ özelliği daha yeni aktif edilmiştir. Bununla birlikte olarak İnstagram, stop motion isimli özelliğini de test etmektedir.

Mark Zuckerberg, firma ürünleri ile vakit geçirmenin mükemmel olması, Facebook ve çalışanları için ekstra bir motivasyon kaynağı olduğunu belirtti. Paylaşım yaptığınız İnstagram hikayeleri ve Whatsapp durumlarının sadece istediğiniz kişiler tarafından görünmesi samimi ve içten bir durum oluşmasını sağlamaktadır. Kişilerin bu videoları izlemesi ve reklamların bu alanlara konması için muhteşem bir zemin oluşturmaktadır. İnstagram’a günlük ziyaret eden üye sayısı 500 milyondan fazladır. Bu üyelerin en az yarısı İnstagram’ın hikâye özelliğini kullanmaktadır.

Instagram Superzoom

Instagram kullananlar ‘’Superzoom’’ aktif edildi

İnstagram kullanıcıları, yeni eklenen özellikler ile çok daha farklı ve eğlenceli içerikler üretiyorlar. Bir önceki güncelleme de ‘’canlı yayınlara arkadaş ekleme’’ yeniliği getirilmişti. İnstagram şimdiki güncellemesinde ise otomatik zoom yani yakınlaştırma özelliğini aktif etti.

Superzoom özelliği ile birlikte, artık öykülerinizi tasarlarken tek bir dokunma ile otomatik olarak yakınlaştırma özelliği devreye giriyor. Öykü kamerasında Superzoom butonuna tıklayıp, kamera seçimi yapmanız yeterli… 3 saniye süre ile video çekimi başlayacak ve otomatik olarak Superzoom yapacaktır. Süreyi uzatmak isteyenler, butona basılı tutabilirler.

Superzoom özelliğinin aktif edilmesi ile birlikte milyonlarca kullanıcı bu özelliği şimdiden hikayelerinde kullanmaya başladı. İlerleyen günlerde bu sayının daha fazla yükseleceği tahmin edilmektedir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.