Instagram Yaş Kısıtlı Video Nedir? Yaş Kısıtlı Profil Ne Demek?

Instagram yaş kısıtlı video, çocuklar sosyal medyanın zararlı etkilerine maruz kalmasını engellemeyi amaçlayan bir politikadır.  Cinsel içerikli görüntüler, yaralama ve darp içerikleri, şiddet içerikli görüntüler, taciz ve tecavüz gibi haberlere Instagram 18 yaş sınırı getirmektedir. Yaş kısıtı bulunan profiller bu tür içerikleri göremez. Eğer yetişkin ise 18 yaşından büyük olduğunu belirten seçeneği seçmesi gerekmektedir.

Instagram Yaş Kısıtlı Video Nedir?

Instagram’da Yaş Kısıtlı Profil Ne Demek?

Instagram’da yaş kısıtlı profiller; cinsel, taciz, tecavüz, şiddet ve darp gibi içerikleri görüntüleyememektedir. Instagram bu tür içeriklerin 18 yaş altı kişiler için olumsuz etkiler yaratabileceği için kısıtlamıştır. Belli bir yal grubuna hitap eden hesapların uygunsuz yaş gruplarına ulaşması engellenecektir. Instagram getirilen yaş sınırı ile küçük yaşta olan çocukları korumayı planlamaktadır.

Instagram’da Yaş Sınırlaması Var Mı?

Instagram, uygulamaya kayıt olacak kişilere 13 yaş sınırı getirdi. 16 yaşından küçük kişilerin ise hesaplarını varsayılan olarak gizli hale getirdi. 16 yaşın altındaki kullanıcılar gizli hesap statüsüne alınmasıyla, hesabı sadece onaylı takipçiler görebilecek. Hesabı özel kategorisine alınan kullanıcılar, herkese açık hale getirmek istediğinde, Instagram uyarı mesajı gönderip özel hesapta kalmanın faydalarını bildirecek. Instagram yaş sınırlaması çocukları korumaya yöneliktir.

Instagram Yaş Kısıtlı Video Neden Olur?

Instagram, erişkinliğe ulaşmamış kişilerin sosyal medyadan etkilenmemesi için kısıtlı video ve içerik özelliğini kullanmaktadır. Cinsellik, darp, şiddet ve taciz gibi videoların belirli yaş gruplarına kısıtlanması psikolojisinin bozulmasını önleyeceğini düşünülmektedir. Bunun dışında bazı hesapların görmesi ve girilmesi engellenecektir.

Instagram Yaş Sınırı Nasıl Çözülür?

Instagram 13 yaş sorunu çözümü için itiraz formu doldurulması gerekmektedir. Instagram kullanıcı adı, nüfus cüzdanında yazan isim-soy isim, e posta adresi ve doğum tarihi gibi bilgiler doğru şekilde girilmelidir. Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra ‘’Gönder’’ seçeneğine tıklanmalıdır. 1 ay içinde e posta adresine mail gönderilecektir.

Instagram Yaş Doğrulama Nedir?

Instagram Yaş Doğrulama Nedir?

Instagram, yaş doğrulama için sadece kimliğin yüklenmesinin dışında video selfie yöntemi ve sosyal inceleme olmak üzere iki yöntem sunacaktır. Video selfie sırasında ekrandaki talimatlar süreç tamamlana kadar kişiye yardımcı olacaktır. Video çekildikten sonra yaş doğrulama konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan ve Instagram’ın taahhütteki ortağı olan yoti ile paylaşılacaktır. Yoti’nin yüz tanıma teknoloji ile gönderilen video incelenip yaş tahmini yapılacaktır. Ardından video silinecektir. Sonuçlar yaklaşık 20 dakika kadar sürmektedir.

İkinci seçenek olan sosyal medya incelemesinde ise yaş onaylamak için takipçilerden destek alınacaktır. Kefil olan kişi 18 yaşından büyük olması ve o sırada başkası için kefil olmaması gerekmektedir. Bunun dışında açıklanmayan başka güvenlik önlemleri de bulunmaktadır.  Kişiye kefil olacak üç kişi seçilmeli ve bu kişilerin talebe üç gün içinde yanıt vermesi gerekmektedir.

Instagram Yaş Sınırı Nasıl Kaldırılır?

  • Adım 1: İlk olarak Instagram 18 yaş sınırı kaldırma için uygulamanın itiraz formu doldurulmalıdır.
  • Adım 2: İtiraz formunda nüfus cüzdanında yazan isim-soy isim, kullanıcı adı, hesaba kayıtlı e posta adresi ve doğum tarihi girilmelidir.
  • Adım 3: Gerekli bilgiler eksiksiz doldurulduktan sonra ‘’Gönder’’ seçeneğine tıklanmalıdır.

Not: İşlem tamamlandıktan sonra e posta üzerinden mail gönderilecektir. Mail adresi sık sık kontrol edilmelidir.

Instagram 13 Yaş Sorunu Nasıl Çözülür?

Instagram 13 yaş sorunu çözümü için, uygulamaya itiraz formu gönderilmelidir. İtiraz formundaki alanlar doldurulduktan sonra ‘’Gönder’’ yazısına tıklanmalıdır. Bilgiler doldurulurken hata alınmaması için kutuculara yazarken boşluk bırakılmamalıdır. Eğer hala hata veriyorsa farklı bir tarayıcı üzerinden yapılmalıdır.  Eğer hata alınıyorsa help@instagram.com adresine manuel olarak mail atılması gerekmektedir. Mail yollanırken kimlik fotoğrafı jpg olarak eklenmelidir.

İlgili İçerik: Kapatılan Instagram Hesabı Nasıl Açılır?

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.