Instagram, Tiktok, Telegram ve Whatsapp Programlama Dili Nedir?

Whatsapp programlama dili Erlang olarak bilinen ve çok fonksiyonlu olan bir programlama dilidir. Bu programlama dili 1986 yılında Ericsson firması tarafından geliştirişmiş ve piyasaya sunulmuştur. Bu programa dilinin de Whatsapp’ın başarısı üzerinde çok etkili olduğu da su götürmez bir gerçektir.

Whatsapp gibi temeli sadece yazışmaya dayanan bir uygulamanın ihtiyacı olan hemen hemen her şeyi sağlamaktadır. Hatta son zamanlarda yapılan atılımlar ile de gelişmelerin de üzerine çıkılmıştır.  Bu yüzden Erlang oldukça önemli ve gelişmiş bir programlama dilidir. Whatsapp’ın bu programlama dilini seçmesinin birçok avantajı bulunur. Bu avantajlar;

 • Durmadan çalışma özelliği çok önemlidir. Bu sayede Whatsapp hiç durdurulmasına ihtiyaç kalmadan sürekli olarak çalışabilir bir durumdadır.
 • Arıza toleransı ile herhangi bir yaşanabilecek aksilik durumunda sistemin otomatik çalışmaya devam ettiği bilinir. Teknik aksaklıklara karşı etkili bir yapısı bulunmaktadır.
 • Kod değişikliğinde herhangi bir güncelleme ya da ya da yeniden başlatmaya ihtiyacı yoktur. Bu yüzden değişiklikleri cihazımıza kolayca adapte edebilir.
 • Gerçek zamanlı bir yazılım olduğu bilinmektedir. Bu yüzden bütün değişim ve gelişimler anlık olarak görülebilir. Eş zamanlılık ilkesine uygun olarak da mesajları anında alıp gönderebilmemizde bize yardımcıdır.

Tiktok Programlama Dili Nedir?

Tiktok, İOS için Objective-C, Android için ise Java ve Kotlin olarak bilinen diller ile yazılmıştır. Tiktok uygulaması tek bir programlama dili ile oluşmamıştır. Sunucu tarafında da C#, veritabanı için ise SQL programlama dilleri kullanılmıştır. Tiktok uygulaması 2016’da çıkışından beri değişip gelişerek birçok atılım gerçekleştirmiştir. Bu atılımlar ile farklı kullanıcı kitlesine ve yapısına hitap etmektedir.

Sunucu ve kullanıcı tarafında ayrı programlama dilleri kullanılmıştır. Bu durum kullanıcılarda İOS, Android farkını da ortaya koyacak şekilde farklı farklı şekillerle yazılmasından anlaşılmaktadır. Uygulama içerisinde birçok yazılımcı uygulamanın bugünkü halini almasını sağlamak için uzun zaman boyunca çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Instagram Programlama Dili Nedir?

Instagram programlama dili Python ile yazılmıştır. Bu programlama, geleceğin yazılım dili olarak karşımıza çıkar. Gittikçe kullanımı büyüyen ve kullanıcıların kolaylıkla üzerine bir uygulama inşa ettiği dil halini almıştır. Özellikle birçok yapay zeka firmasının Python ile yazıldığı bilinir. Google gibi üst düzey bir arama motoru bile Python programlama dili ile üretilmiştir. Instagram veri tabanının çoğunluğunu Python 2.7 üzerinden Python 3’e taşımıştır. Bu programlama dilinin avantajları;

 • Okuma, öğrenme ve yazılımı kolay olması
 • Gelişmiş bir verimlilik sağlaması,
 • Yoruma açık bir dili ve yapısının bulunması,
 • Dinamik bir şekilde yazılabilir olması,
 • Ücretsiz bir yazılım dili olması,
 • Açık kaynak koduna sahip olması,
 • Geniş bir kütüphane desteğinin bulunması,
 • Taşınmasının ve aktarımının kolay yapılması şeklindedir.

Facebook Programlama Dili Nedir?

Facebook programlama dili PHP olarak bilinmektedir. Bu programlama dilinin Sosyal ağlar üzerinde çok büyük bir etkisi bulunur. Dinamik yapısı ve interaktif web hizmetlerini karşılaması açısından güçlü bir programlama dili olduğu görülür. Bu program dili ile yapılan sitelerin çok hızlı bir şekilde gelişimine olanak sağlanır. Ayrıca maliyet olarak da oldukça ucuzdur.

Facebook kurulduğu zamanda çok popüler bir uygulama olmasının en önemli nedenlerinden biri hiç kuşkusuz PHP gibi basit ara yüze sahip bir dil ile yazılmış olmasıdır. Günümüzde framework, JS, html, platform gibi programlama dilleri bulunsa da zamanın şartlarında PHP gayet mantıklı ve makul bir yazılım dili olarak bilinirdi. Günümüzde bu uygulama kurulmuş olsa farklı bir dil ile yazılması mümkündür. Ancak burada gelişen teknolojinin etkisini gözden kaçırmamak gerekir.

Twitter Programlama Dili Nedir?

Twitter uygulamasının Rugby, front end ile yazıldığı düşünülmektedir. Ancak Python gibi programlama dillerinin de Twitter üzerinde etkisi olduğu bilinir. Bu yüzden Twitter için net bir yazılım dili kullanmak zordur. Son zamanlarda Elon Musk tarafından satın alınmasından sonra da alt yapısının değişikliği söz konusudur.

Bir önceki yayın: Instagram Keşfet Sıfırlama

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.