Instagram’da Paylaşım için Ideal Zamanlar

Merhabalar,

Instagram,  kişisel kullanımların yanı sıra özellikle son günlerde bir çok markanın; pazarlama ve reklam için, yaratıcı resimler ve videolar ile müşterileri ile buluştuğu bir platforma dönüştü.  Bazı reklam gönderileri gerçekten çok ilgi çekici olabiliyor ve bunlar markaları takip eden kişilerce tekrar paylaşılarak çok fazla sayıda kişiye ulaşıyor.

Daha önceleri twitter ve facebook gibi platformlarda kullanılan bu reklam çalışmaları, artık instagram için de yoğun şekilde karşımıza çıkmakta. Sizin de bir marka, firma veya web siteniz varsa ve daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız; bu konuda instagram size yardımcı olabilir.

instagram-paylasim

Instagram üzerinden kişilere ulaşmanın bir çok püf noktası var. Bunlardan en önemlilerinden biri ise profilinizden yaptığınız paylaşımın zamanıdır.  Instagramda günlük olarak 55 milyon civarında fotoğraf veya video paylaşıldığını düşündüğümüzde doğru zamanı kullanmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varabiliyoruz.

Başarılı bir şekilde potansiyel müşterilerinize ulaşmak veya marka bilinirliğinizi arttırmak istiyorsanız gönderi yapacağınız zamanı iyi seçmeniz gerekmektedir. Peki bunu nasıl yapacağım derseniz;

Öncelikle instagram’ın bir akıllı telefon, tablet uygulaması olduğunu unutmamalıyız. Instagrama bu şekilde cihazını kullanıp uygulama ile bağlanan kişiler web üzerinden erişim sağlayanlara göre bir hayli yüksek orandadır. Yani buradan hedef kitlenizin ne zaman rahatça telefonunu kullanabileceğini düşünerek en mantıklı gönderim zamanına ulaşabiliriz.

Örnek olarak; çalışan yetişkin kişileri potansiyel müşteri olarak varsayalım. Bu kişiler sabah uyandıktan sonra işe gidene kadar eğer kendi vasıtasını kullanmıyorsa otobüste veya serviste zamanını instagrama bakarak geçirebilir.  Öğle tatilinde boş zamanı olur ve instagramdaki paylaşımlara göz atabilir. Akşam yemekten sonra saat 23:00-24:00’e kadar uyumadan önce yine boş vakiteleri olur. Bunlardan dolayı, eğer çalışan yetişkinlere hitap eden bir sayfamız varsa; en ideal saatler;

Hafta içi ;

  • 06:30-09:00
  • 12:00-13:30
  • 17:00-23:00

Hafta sonu ;

  • 11:00-23:00

Öğrenciler gibi daha genç yaş gruplarına hitab eden sayfalarınız mevcut ise;

Hafta içi ve Hafta sonu;

  • 12:00-13:30
  • 17:00-02:00

Saat aralıkları en verim alacağınız saatlerdir. Son olarak en çok geri dönüşün pazar günleri alındığı, fotoğrafların videolardan daha kolay şekilde etkileşim aldığını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Similar Posts

One Comment

  1. Merhabalar,

    Bir kaç tane butik sayfam var. Normalde rastgele şekilde instagram hesabımda paylaşım yapıyordum, fakat bu yazıyı okuduktan sonra birkaç büyük sayfayı inceledim. Onların da paylaşımlarında belirli bir zaman düzeni olduğunu gördüm, bu yazı ve kendi yaptığım gözlemler neticesinde ben kendi sayfalarımı da bir düzene soktum ve gerçekten pozitif şekilde etkileşim aldım. Sizlere de teşekkür etmek istedim, diğer arkadaşlar da yararlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.