Instagram Anket Seçeneği ile Ortalığı Birbirine Kattı

Instagram son güncellemesiyle; kullanıcıların hikayesinde paylaştığı gönderilere, iki seçenekli anket koyabilme özelliği ekledi.

Fakat ilk etapta bu anket seçiminin sadece görüntü olduğunu sanan kullanıcılar, anket sonuçlarına rastgele şekilde yanıt verdi. İşin aslında anket seçeneğiyle paylaşılan gönderilerin kimin hangi oyu verdiği tek tek paylaşan kişiyle paylaşılmaktaydı. Paylaşan kişilerin kimin hangi oyu verdiğini; görebiliğini farkedince sosyal medyadan tepki gösterdi.

Bir çok anket katılımıcısı yanlış tıkladı, veya önemsemeden sadece hikayeyi geçmek isterken oy kullandı. Bu nedenle, instagram oylamaların anonim olmadığını açıklamak zorunda kaldı, kullanıcılarını uyardı.

Oysaki instagram kendi blogundan, güncelleme itibariyle anket seçeneği paylaşacağını ve oy kullananların anonim olarak kalmayacağını günler öncesinden belirmişti.

Bir çok kişi instagram takipçilerinin görüşlerini öğrenmek için; “Sizce tatlı mıyım?” “Kıyafetimi beğendin mi?” “Kedimi sevdin mi?” gibi gönderiler paylaşırken, ilk etapta belli olmayacağını düşünen oy veren kişiler, sonrasında takip ettikleri kişilere karşı mahçup oldu.

İşte twitterdan gelen bazı tepkiler;

@ Neden kimse bana instagram anketlerinin anonim olmadığını söylemedi. “Ben tatlı, güzel miyim?” gibi tüm sorulara hayır olarak cevap verdim.

@ Dikkat Dikkat!! Instagram anketlerine verdiğiniz yanıtlar görünüyor!!

@ Instagram anketlerinin anonim olmadığını bir çok yüz kızartıcı oy kullandıktan sonra yapmam bir hataydı..

Twitter’da da oylama seçeneği bulunmakta fakat anketi oluşturan kişiler, oy verenlerin hangilerinin nasıl bir oy kullandığını görememekteler. Keşke instagram, biz ilk anketimize katılmadan önce bir uyarı göstererek, “Dikkat, bu kişi senin oyunu görecek.. Ona göre..” gibi bir mesajla bizi uyarsaydı 🙂

 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.