Instagram Hesabım Çalındı Nereye Şikâyet Edebilirim? Mail ve Savcılık

Instagram hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız ilk etapta bu durumu bildirmeniz yani şikâyet etmeniz gerekir. Bunun için iki şikâyet birimi vardır:

https://instakip.com/wp-content/uploads/2022/08/instagram-hesabim-calindi-nereye-sikayet-edebilirim.jpg

  • Instagram yardım merkezi
  • Türkiye Cumhuriyeti Savcılıkları

Hesabınıza erişim sağlayamıyorsanız ve Instagram hesabım çalındı şikâyet etmek istiyorum diyorsanız ilk önce Instagram yardım merkezinde bu durumu bildireceğiniz bir form bulunur. Bu formu doldurarak gerekli prosedürü başlatabilirsiniz. Instagram’ın bu şikâyeti iletebileceğiniz mail adresleri de bulunur. Bu adresler

  1. help@instagram.com
  2. complaint@instagram.com

Tüm bu şikâyetler ile hesabınızı çalan kişi için cezai işlem başlatmak mümkün olmadığı için ikinci bir şikâyet mercii de savcılıklardır. Savcılıklara vereceğiniz bu şikâyet dilekçesi ile gerekli kovuşturma süreci başlatılır ve cezai uygulamalar söz konusu olabilir.

Instagram Hesabı Çalınınca Nereye Mail Atılır?

Eğer Instagram hesabınız çalındıysa Instagram platformunun bu tarz şikâyetler için kullanmış olduğu bazı e-mail adresleri de bulunur. Bunlar,

Hesabınızın çalınması ile ilgili şikâyetlerinizi bu mailler üzerinden iletebilirsiniz. Instagram, Türkçe dil desteği kullanmadığı için şikâyet metinlerinizi İngilizce bir biçimde oluşturmanız ve öyle göndermeniz gerekir.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Şikâyet Edebilirim?

Instagram hesabım çalındı

Instagram hesabınız çalındı ise iki farklı merciye şikâyet etme hakkınız bulunur. Bunlardan ilki Instagram yardım merkezidir. Instagram yardım merkezinde, gerekli şikâyet formunu doldurabilir ve şikâyet sürecinizi başlatmış olursunuz.

Hesabınız çalındıysa ve giriş yapamıyorsanız da giriş yapma kutucuğunda yer alan “yardım” kısmını tıklayınız. Burada karşınıza çıkan yönlendirmelerde e-posta ve telefon iletişim bilgilerinizi girerek şikâyet talebi oluşturunuz. E-posta adresinize gelecek ileti ile kimliğinizi doğrulayarak hesabınızı geri alabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarından biri olan Instagram için, Instagram çalınan hesabı şikâyet etme yollarından biri de hukuki boyutta yapılan şikâyetlerdir. Bunun için savcılıklara başvurabilirsiniz.

Instagram Hesabı Çalınırsa Ne Yapmak Gerekir?

Instagram hesabınız çalındıysa şikâyet için Instagram Yardım Merkezi ve Instagram mail adreslerine şikâyet etmeniz gerekir. Bunun dışında Türkiye Cumhuriyeti savcılıklarına da şikâyet dilekçesi verebilirsiniz.

help@instagram.com ve complaint@instagram.com mail adreslerine de şikayet bildirimde bulunabilirisiniz. Buralara göndereceğiniz maillerinizin İngilizce olarak kaleme alınması gerekir.

Hesabınız çalan kişini bu eylemi nedeniyle ceza almasını istiyorsanız ise savcılıklara “Özel Hayatın Gizliliğini İhlal” suçlaması ile şikâyette bulunabilirsiniz. TCK 134. Maddede düzenlenen bu suçu işleyen kişilere 2 ila 5 yıl arasında ceza verilebilir.

TCK 243 ise bir bilişim sistemine izinsiz giren ve orada bulunan kişilere 1 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ön görür. Sistemde kalan bu şahıs, verileri yok eder ya da değiştirirse 6 aydan 2 yıla uzayabilen hapis cezası alabilir.

Sistemi engellemek, verileri bozmak değiştirmek suçları ise TCK 244. Maddede düzenlenir ve 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Sisteme veri ekleyen, var olan verileri başka kanallara aktaran kişiler ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alabilir.

Sosyal Medya Hesabım Çalındı Nereye Şikâyet Edebilirim?

Sosyal medya hesabım çalındı diyorsanız şikayet edebileceğiniz yerler;

  • Instagram Yardım Merkezi
  • Instagram Mail Adresleri
  • Twitter Yardım Merkezi
  • Facebook Yardım Merkezi
  • Türkiye Cumhuriyeti Savcılıkları kanalı ile şikâyette bulunmanız mümkündür.
  • BTK

Çalınan Instagram Hesabını Kaç Kişi Şikâyet Ederse Kapanır?

Instagram hesabınız çalındıysa ve geri alamadıysanız şikâyet edilmesini sağlayarak kapatılmasını da sağlayabilirsiniz. Ancak bunun için belli bir şikâyet sayısı yoktur. Instagram’ın bazı etik şartlar gereği bir hesabı kapatmadan önce değerlendirdiği biliniyor. Ama şikâyet profil sayısı için belli bir sayı bulunmamaktadır.  Her gün bu sebeple binlerce hesap şikâyet edilerek kapatılabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Instagram Hesabının Çalındığını Anlamak 

Similar Posts

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.