Instagram Reklam Ücretleri Ne Kadar? Nasıl Düşer?

Instagram reklam ücretleri farklı kriterler doğrultusunda 20 kuruş ile 20 TL aralığında değişebilmektedir. İki farklı ana teklif usulüyle verilen Instagram reklam fiyatları gösterim başı ve tıklama başı olarak belirlenir. Reklam veren işletmenin/kişinin talebi doğrultusunda iki opsiyon da değerlendirilebilir.

Tahmin edileceği üzere tıklama başı reklamlar daha pahalıyken, gösterim başı reklamların maliyeti daha ucuzdur. Gösterim başı reklamların kriteri Bin gösterim başı olmak üzere hesap edilir ve fiyatları 5-6 TL bandındadır. Öte yandan tıklama başı maliyetler ise 2 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

instagram reklam ucretleri

Özellikle alışveriş bölümü açıldığından bu yana Instagram reklamları giderek daha popüler hal gelmektedir. Burada reklam vermek isteyen kişiler/işletmeler ise belirli bir maliyeti gözden çıkarmalıdır. Profesyonel işletme hesaplarının reklam ekranlarına gelinip gösterim süresi, hedef kitle, günlük maliyet gibi alanlar girildikten sonra Instagram reklam fiyatları otomatik olarak hesaplanarak onaylanmak üzere kullanıcıya sunulur.

Yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre şu veriler elde edilmiştir;

Instagram Sponsorlu Reklam Verme Ücretleri

Instagram üzerinden sponsorlu reklam verme ücretleri TL Bazında günlük olarak 20 TL olarak belirlenmiştir. Gösterim başı veya tıklama başı seçeneklerinin reklam veren tarafından değerlendirildiğini ayrıca belirtmek gerekir. Günlük 20 TL maliyet doğrultusunda reklam yayın süresi belirlenir ve Instagram reklam ücreti hesaplama ekranı otomatik olarak karşınıza çıkar.

Instagram fiyatları üzerinde etkili olan faktörler:

  • Gösterim süresi
  • Teklif türü (gösterim başı/tıklama başı)
  • Hedef kitle (Genç yaşlardaki bayanlara hitap eden reklamlar genelde daha yüksek maliyetlidir)
  • Kampanyalar
  • Reklam alaka düzeyi

Instagram Reklamlardan Ne Kadar Vergi Alıyor?

Verilen Instagram reklamı KDV miktarları %18 oranında düzenlenmiştir. Reklamı veren şahıs veya tüzel şirketler verdikleri reklamların faturaları doğrultusunda yasal olarak %18 katma değer  vergisi ödemekle yükümlüdürler. Bunun için herhangi bir alt ya da üst limit olmadığı bilinmektedir.

Instagram Reklam Fiyatları Nasıl Düşürülür?

Her bütçeye hitap edebilen Instagram reklam fiyatlarının düşürülmesi için aslında belli birkaç yol bulunur. İşte Instagram reklam fiyatları üzerinde düşüşe neden olabilecek bazı faktörler

  • Hitap edilen kitlenin popüler olmaması
  • Kısa süreli gösterim reklamlar
  • Tıklama yerine gösterim başı tercihi
  • Kampanyalı reklam dönemlerinden yararlanmak
  • Reklamların türü; hikaye, gönderi veya videolu reklamlar için farklı tarifeler uygulanır.

İlginizi Çekebilir: Instagram Reels Boyutu

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.