Whatsapp Durum ve Profil Resmi Boyutu Nedir?

Whatsapp uygulamasında profil resimleri için belirlenmiş ideal boyut 192×192 pikseldir. Bu ölçünün tam kareler şeklinde genişletilmesi uygundur. Örnek vermek gerekirse 400×400 veya 540×540 ebadındaki profil resimleri bu alana tam olarak oturacaktır. Whatsapp profil fotoğrafı ayarlama için kullanılması gereken üst sınır ise 720×720 olarak belirtilebilir.

Bu ayarın üzerindeki resimler de profil resmi olarak kullanılabilir ancak profil resimleri büyütüldüğünde ekranın yatay büyüklüğü 720 piksel olmaktadır. Bu nedenle kullanılması uygun olan ideal genişlik boyutu 720 olmalıdır.

whatsapp profil resmi boyutu

Profil resimleri her ne kadar yuvarlak halinde görülse de bir karenin tam ortasını kapsayacak şekilde ayarlanmıştır. Bu nedenle de kare olarak belirleyeceğiniz çeşitli boyutlar profil resminize tam olarak uyum sağlayacaktır.

Whatsapp Durum Görsel Boyutu Nedir?

Whatsapp durum görsel boyutları 720×720 piksel olarak kullanılması ideal olduğu söylenebilir. Ekran genişliği 720 piksel olmakla birlikte dikey olarak 1080 piksele kadar durum görseli kullanılabilir. Bu boyutların üstündeki görseller için kırpma işlemi uygulanması gerekir.

Örneklere bakıldığında Whatsapp görsel boyutları:

  • 720×410
  • 720×530
  • 720×720
  • 720×960
  • 720×1080

olarak tespit edilmiştir. Burada son sırada yer alan 720×1080 boyutunun tam ekran durumlar olduğunu ayrıca belirtmek gerekir. Bu durumda paylaşımın en üstünde isminiz görünecek ve en altında cevapla butonu olacaktır. Bu nedenle görsel boyutları için en yüksek boyutun 720×960 olarak uygulanması gerektiği söylenebilir.

Whatsapp Profil Fotoğrafı Sığdırma Nasıl Yapılır?

Whatsapp uygulamasına profil fotoğraflarını sığdırmak için yapılması gereken işlemler şöyle sıralanabilir:

  • Görselin belirlenmesi
  • Görselin ayrıntılar ekranına ulaşarak boyutlarının kontrol edilmesi
  • Ebatları kare olmayan görsellere kırpma uygulanması
  • Kırpma işlemi yaparken yuvarlak içinde görünecek kısmın görselin ortasında kalmasına dikkat edilmesi
  • Whatsapp uygulamasında profil resmi ayarlama ekranına girilerek görselin uygulanması

WP Profil Fotosu Neden Bulanık Olur?

Whatsapp profil fotoğraflarının bulanık olmasının nedeni görsellerin ideal boyutlardan küçük olmasıdır. Görsellerin büyütülmüş hali ekranlara 720×720 ebadında yansımaktadır. Bu nedenle bu boyutlardan küçük olan görsellere bulanıklık olabilmektedir. Görsel boyutu küçüldükçe bulanıklık artacaktır. Whatsapp profil fotoğrafı ayarlama yaparken ideal boyutlara dikkat etmek bu nedenle de yararlı olmaktadır.

Keşfedin: Instagram Reels Video Boyutu

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.