Instagram Reels Boyutu Nedir? Dikey Video Boyutu

Instagram reels boyutu, paylaşmak istediğiniz gönderinin türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Dikey, yatay ve  kare olmak üzere üç farklı paylaşım boyutu bulunmaktadır. Instagram reels boyutları şu şekildedir;

instagram reels boyutu
  • Standart kullanılan dikey paylaşım boyutu: 1080x1920px diğer bir gösterimle 9:16 dikey.
  • Yatay paylaşım boyutu: 1080x608px diğer bir gösterimle 16:9 yatay.
  • Kare paylaşım boyutu: 1080x1080px

Bazı durumlarda videonuz yatay boyutta olabilir ve bu durumda kullanıcıların reels bölümünde görmesi için yatay paylaşım boyutunda videoyu tasarlamanız gerekir. Bu durumda videonuz orta bölüme gelecektir ve alt-üst bölümler beyaz kalacaktır. Dikey format ise telefon ile çekilmiş görüntüler için uygundur. Genel olarak dikey biçimde videolar, insanların dikkatini çekmektedir.

Instagram Dikey Video ve Görsel Boyutu

Instagram dikey video ve görsel boyutu: 1080x1920px’dir. Bu boyut ile paylaştığınız tüm gönderiler tam olarak ekrana sığacaktır. Algoritmada ön plana çıkabilmek için sosyal medya dikey boyutlarını uygulamanız gerekir. Instagram ve Tiktok platformlarında dikey boyut aynıdır.

Instagram Reels Boyutu Neden Önemlidir?

Reels videonun keşfete düşmesi için reels boyutu uyumu önemlidir. Sosyal medya platformlarında gönderi boyutlarına paralel olarak üretilen içerikler, algoritma tarafından ön plana çıkartılır. Buna ek olarak takipçilerinize profesyonel görünüm sağlamak amacı ile boyutları uygulayabilirsiniz.

Instagram reels video boyutu uygun olmadığında bulanık bir görüntü karşınıza çıkar. Bu tarzda ölçüme uygunsuz videolar amatör olarak durur ve buna ek olarak kötü bir izlenim çizer. Bu durumlara düşmemek için boyutlara uygun videolar üretmelisiniz.

9:16 Kaç Piksele Eşit?

9:16, 1080×1920 pikseldir. Dikey bir görünümde video ve fotoğraf paylaşmak için kullanılan bir ölçüdür. Instagram reels boyutu ve Tiktok video boyutu gibi birçok yerde bu ölçü kullanılır.

Instagram Reels Hangi Format?

Instagram reels mp4 video formatında yüklenebilir. Yukarıda verdiğimiz ölçüleri kullanarak mp4 formatında hd videolar ile reels videoları paylaşabilirsiniz.

Instagram Reels Video Kapak Boyutu Kaç?

Instagram reels 9:16 boyutundadır. Dolayısıyla kapak fotoğrafının boyutu da 9:16 en boy oranı ile 1080x1920px boyutunda olmalıdır. Bu boyutlar ile oluşturacağınız görsel, tam olarak videoya uyacaktır.

Instagram Reels Boyutu Ayarlama Programı

  1. Instagram reels video boyutu ayarlamak istiyorsanız ilk olarak Canva adlı siteye giriş yapınız.
  2. Giriş işleminizi yaptıktan sonra ”Instagram reels” sayfası açın.
  3. Bu sayfaya videonuzu yapıştırın ve boyutlandırın.
  4. Son olarak sağ üst taraftan m4 formatında videoyu indirin.

İlgili İçerik: Instagram Görsel Boyutları

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.