Tiktok’ta Hesap Nasıl Şikayet Edilir? Kaç Şikayet Kapatır?

Tiktok’ta hesap şikayet etmek için aşağıdaki adımları takip ediniz;

Tiktok’ta Hesap Nasıl Şikayet Edilir?

  • Adım 1: İlk olarak şikâyet etmek istediğiniz kişinin hesabına girin. Eğer, videodan dolayı bir hesabı şikâyet etmek istiyorsanız videonun sağ tarafında yer alan küçük profil fotoğrafına tıklayarak hesaba giriş yapın.
  • Adım 2: Hesaba giriş yaptıktan sonra sağ üst tarafta yer alan üç nokta seçeneğine tıklayın.
  • Adım 3: Sağ üstte yer alan üç noktaya tıkladıktan sonra ekranın sağ al tarafında bir panel karşınıza çıkacaktır. Bu panel aracılığı ile profilde yapmak istedikleriniz sıralanır. Burada seçmeniz gereken ‘’Rapor et’’ seçeneğidir.
  • Adım 4: Rapor et seçeneğine tıkladıktan sonra ‘’Hesabı bildirin’’ ve ‘’İçeriği bildirin’’ adında iki seçenek çıkacaktır. Burada hesabı bildirin seçeneğine tıklayın ve devam edin. Eğer, topluluk kurallarını ihlal eden bir içerik varsa içeriği de bildirebilirsiniz.
  • Adım 5: Hesabı bildir seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza 6 tane seçenek çıkacaktır. Örneğin, kişi 13 yaşından küçükse kullanıcı 13 yaşından küçük olabilir seçeneğine tıklayınız ve ilerleyiniz. Eğer, sebep orada yoksa en altta yer alan ‘’Diğer’’ seçeneğine basarak devam edin.
  • Adım 6: Gerekli seçenekleri işaretledikten sonra son aşamada en altta yer alan ‘’Gönder’’ seçeneğine tıklayın ve şikayetinizi tamamlayın. Bu adımlardan sonra Tiktok hesabı rapor etme adımları başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

Tiktok Kaç Şikayetle Hesap Kapanır?

Tiktok’ta yer alan ihlalleri çiğneyen hesaplar şikayet edildiğinde Tiktok yöneticileri tarafından incelenir ve bunun sonucunda da kapatılır. Suçun büyüklüğü ve şikayet eden kişi sayısının fazlalığına göre değerlendirme süresi vardır. Örneğin, çok fazla şikayet edilen bir hesabın incelenmesi daha kısa sürecektir. Kişiler, illegal hesapları şikayet ederek kapattırmak isteyebilir. Bunun için belirli bir çoğunluk elde etmek zorunda mı? Sorusunu bu yazımızda yanıtlayacağız.

Tiktok’ta hesap kapanması için belirli bir şikayet sayısı yoktur. Bu durumda dikkat edilen husus ne kadar fazla şikayet giderse o kadar hızlı kapanacağıdır. Bunun için rahatsız olunan hesap birçok kişi tarafından şikayet edilmelidir. Bazı durumlarda ise Tiktok algoritması otomatik olarak yasaklı hareketi görür ve hesabı otomatik olarak kapatır. Bunun için 1 şikayet bile yeterlidir.

Tiktok Şikayet Edilen Hesap Ne Zaman Kapanır?

Tiktok’ta şikayet edilen hesabın kapanma süresi belirlenmemiştir. Yapılan incelemelere göre haklı bir şikayet yapıldıktan sonra 48 saat içerisinde incelenir ve gereken yapılır. Bu durumda da konunun ciddiyetine göre hesabın kapanma süresi hızlanmaktadır. Örneğin, çocuk istismarı yapan bir hesabı şikayet ettiğinizde süreç çok hızlı işleyecektir.

Tiktok Hesap Kapatma Linki

Tiktok hesap kapatma linki: https://support.tiktok.com/tr/account-and-privacy/deleting-an-account

Hangi Durumlarda Hesaplar veya Videolar Şikayet Edilmeli?

Tiktok ihlalleri yapıldığı zaman hesaplar şikayet edilmelidir. Cinsel istismar, yasa dışı işler, birine hakaret veya küfür, her türlü taciz veya diğer cinsel tehditler şikayet edilmelidir. Özellikle Tiktok’ta 13 yaş altı hesaplar otomatik olarak tespit edilmektedir ve bu bağlamda da gereken yapılmaktadır. Bunlara ek olarak yasalarda suç olan her ne varsa bunlar aynı zamanda ihlal kapsamındadır. Toplum ahlakını veya düzenini bozan videoları, hesapları mutlaka Tiktok yönetimine bildirmelisiniz.

Kişiler, rahatsız oldukları videoları mutlaka Tiktok yönetimine bildirmelidir. Eğer, gerçekten bir ihlal söz konusu ise şikayet sayısı fark etmeksiniz o hesap kapanacaktır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.