Instagram Story Bulanık Görünüyor Çözümü ve Kalite Arttırma

Instagram yolu ile hem uygulamanın içerisinde bulunan kameradan çekilen fotoğraf ve videoları hem de galerinizde bulunan medyaları paylaşabilmeniz mümkün fakat bazen paylaşılan görsellerin hikaye yolu ile paylaşıldığında kalitesinin düşük gözüktüğü gözlemlenir. Bu durumda Instagram story bulanık görünüyor problemini engellemek ve kaliteyi arttırmak için bazı işlemler yapılabilir;

Listemize geçmeden önce Instagram bulanık story probleminde en fazla karşılaşılan problem hikaye boyutlarına uygun görsel kullanılmamasıdır. İlk olarak bunu kontrol ediniz;

İlgili içerik: Instagram Görsel Boyutları: 1080 x 1920 px veya 9:16 boyut.

Instagram Story Bulanık Görünüyor Çözümü

 • Adım 1: İnternet kalitesini kontrol edin ve yükseltin.
 • Adım 2: Kamera ayarlarında HEVC video codec özelliğini açın.
 • Adım 3: HEVC video codec özelliği yoksa Open Camera uygulaması ile bu özelliği aktifleştirin.
 • Adım 4: Bu özellik işe yaramadıysa storyleri GbInsta Mod uygulaması ile paylaşın.
 • Adım 5: Mobil veri ayarlarından daha az veri kullanma özelliğinin kapalı olduğuna emin olun.
 • Adım 6: GIF eklediyseniz gifleri kaldırarak yeniden story ekleyin.
 • Adım 7: Tüm bu yöntemler işe yaramadıysa InShot gibi uygulamalarla medyaların çözünürlüğünü arttırarak yeniden yüklemeyi deneyin.

Diğer Çözüm Önerileri:

 • Instagram’da veri tasarrufu kullandığınızda da Instagram’da story bulanık görünebilir. Bu nedenle daha net fotoğraflar için veri tasarrufunu kapatın.
 • Bazı durumlarda wifi bağlantınız kaliteli olmayabilir. Bu gibi durumlarda mobil veriye girin ve yükleme işleminizi tekrar gerçekleştirin.
 • Fotoğraf kalitesi arttırma siteleri sayesinde story kalitelerini arttırabilirsiniz. Özellikle Canva uygulaması ile Instagram boyutuna uygun olarak hikayeler oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz.

Instagram Storyde Neden Kalite Düşüyor?

Instagram üzerinden storylerde kalitenin düşmesinin en büyük sebebi format ve boyut hatası yapılmasıdır. Bunun yanı sıra internet erişiminde oluşan sıkıntılar da buna sebep olur.

Instagram Hikaye Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Instagram hikaye kalitesini arttırmak için öncelikle Instagram üzerindeki yüksek kalitede yüklemeler seçeneğini aktif hale getirmek gerekir. Bu seçeneğin yanı sıra internet yükleme hızının yüksek olup olmadığını kontrol ederek daha hızlı bir internet bağlantısında daha kaliteli hikayeler paylaşılabilir. Buna ek olarak da paylaşılan görsel ve videoların belli özelliklere sahip olması daha kaliteli hikayeler yayınlanmasını sağlar. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Instagram görsel boyutunu 9×16 şeklinde ayarlamak.
 • Fotoğraf formatında .jpg veya .png kullanmak.
 • Video paylaşırken .mp4 veya .mov kullanmak.
 • Yüklenecek fotoğrafların maksimum 30 MB, videonun ise maksimum 4 GB boyutunda seçilmesi.
 • Hikayeye eklenilen dosya boyutunun min 600 ×1067 px olması.
 • Hikayelere eklenen dosya boyutunun max 1080×1920 px olması.

Instagram Hikaye Net Nasıl Yapılır?

Instagram hikayelerini net yapabilmek için uygulama için uygun format ve boyutta medya paylaşılmalı ve eğer ki bu durum yeterli gelmiyorsa fotoğraf ve video netleştiren destekleyici uygulamalar kullanılmalıdır.

Instagram Story Çözünürlük Kaç?

Instagram üzerinde maksimum çözünürlük 1080 ile 1920px’dir. Instagram’da video veya fotoğrafı story  üzerinden paylaşırken 1080 piksel genişliğinde ve 1920 piksel yüksekliğinde olması gerektiğidir. Gerekli ölçülerde yüklenmediğinde Instagram story kalitesi düşüyor problemi ile karşılaşmanız mümkündür. Bu nedenle de çözünürlük oranlarına dikkat ediniz.

Instagram Neden Kaliteyi Düşürüyor Iphone?

Kullanıcıların iPhone üzerinden paylaştığı fotoğrafların bulanık olduğunu söylemesinin en büyük nedeni yanlış boyut ve formatta medya paylaşmalarıdır. Bu nedenle iPhone Instagram story bulanık görünüyor diye şikayet eden kullanıcılar önce fotoğrafın boyut ve formatının hikaye için uygunluğunu kontrol etmeli daha sonra veri bağlantısı veya uygulama sorunu olup olmadığına bakmalıdır. iOS Instagram story bulanık gösteriyorsa buna karşı olarak 1080 x 1920px ölçülerini kullanın.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.