Instagram’da Nasıl Satış Yapılır?

Günümüz teknoloji çağında artık bulunduğunuz yerden daha fazla kişiye ulaşmak ve şayet ürün satışı yapan bir firma ya da kişiyseniz teknoloji sayesinde daha fazla ekmek yemeniz çok mümkündür. Öncelikle teknoloji alanında gerçekten iyi bir bilgi birikimine sahip olmalı ve ürünlerinizi nasıl ve nerde daha çok kitleye ulaştıracağınızı iyi bilmelisiniz. Bu konuda size gerçekten yardımcı olacak sosyal mecra ise elbette Instagramdır. Bu yazımızda sizlere Instagram’da Satış Yapabilmenin Yollarından bahsetmek istiyoruz. Umarız gösterdiğimiz adımlar sayesinde ürünlerinizi bulunduğunuz yerden daha çok kişiye ulaştırmış ve ürünlerinizi satmış olursunuz.

Instagram'da nasıl satış yapılır

Öncelikle Instagram’da Satış Yapabilmenin Yolu elbette güvenden geçer. Yapmanız gereken ilk şey ürünlerinizi ya da kendi el emeklerinizin fotoğraflarını etkileyici bir şekilde fotoğraflayıp sayfanıza yüklemek olacaktır. Şayet kurumsal bir firma iseniz; firma adresinizin yerini ve firmanızın internet sitesini mutlaka Instagram sayfanızda paylaşmanız gereklidir. Satmış olduğunuz ürünün içeriğini ve fiyatını belirtmek satış için oldukça gereklidir. Açıkça belirtmek gerekir ki, fiyatı belirtilmeyen ürünler her zaman göz ardı edilmektedir. Tabiki uygun fiyat politikası Instagram’da Satış Yapabilmenin Yolları arasında yer almaktadır. Mümkünse Instagram da ünlü birkaç blogger ya da çok fazla takipçisi bulunan kişilere ürünlerinizi ücretsiz gönderip kendi sayfalarında sizi tanıtmasını isteyerek hem takipçi kazanmanızı hem de satışlarınızın bu oranda artmasını sağlamanız da mümkün olacaktır. Ayrıca ürünlerinizde yapacağınız çeşitli kampanyalarla satışlarınızı arttırabilmeniz de mümkündür. Bu sayede takipçinizde artmaya başlayacaktır.

Bunun yanı sıra şayet bir web siteniz var ise; yine takipçilerinizin sayfanızda direk olarak web sitenize ulaşarak alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kredi kartı ile alışveriş yapan kişiler için bu adım çok önemlidir. Yapmış olduğunuz satış sonrasında ürünleri ellerine ulaşan takipçilerinizden fotoğraf isteyebilir bunu sayfanızda paylaşarak takipçilerinizin güvenini kazanabilirsiniz. Satılan ürünlerin kısa sürede alıcısına ulaşması da yine sayfanıza olan ilgiyi arttıracaktır. Şayet mümkünse alınan ürünlerin yanına küçük hediyeler koyduğunuz takdirde bu alan kişinin çok hoşuna gidecek ve birçok kişiye sayfanızdan bahsedecektir. Satışını yapmış olduğunuz ürünlerin kapıda ödeme olması durumunda sayfanıza olan güven daha çok artacak ve takipçiler sizden alışveriş yapmaktan korkmayacaktır.

Instagram anket yapma

 

Instagram Anket Özelliği

Kendini sürekli yenileyen, kullanıcılarına daha eğlenceli ve keyifli vakit geçirebilecekleri bir platform oluşturan Instagram, yeni çıkarmış olduğu özellikle oldukça ses getirdi. Kullanıcılara tanıtımı yapılan Instagram Anket Özelliği, daha ilk günden birçok kullanıcı tarafından kullanılarak büyük bir beğeni aldı. Instagram anket özelliğinden bahsedecek olur isek; kullanıcının hikâyesi üzerinden takipçilerine ve arkadaşlarına herhangi bir konuda soru sorarak cevaplarını ise anket çıkartması üzerinden vermelerini istediği bir özelliktir.

Örnek verecek olursak; bir telefon almayı düşünüyorsunuz ama iki telefon arasında kararsız kaldınız, hemen hikâyenize bununla ilgili bir fotoğraf yükleyin ve sağ üst köşede yer alan gülen suratın üzerine tıklayın. Açılan alanda çeşitli çıkartmalara ve “anket” çıkartması olduğunu göreceksiniz. Anket çıkartmasını seçin ve “Soru sor” yazan yere sorunuzu yazın, cevap olarak almak istediğiniz “evet-hayır” ise direkt paylaşabilir, değil ise “evet-hayır” yazan kısımları almak istediğiniz cevapları yazarak anketinizi tamamlayabilirsiniz. Daha sonra hikâyenizi tamamlayarak takipçilerinizin ankete katılmasını bekleyin. Sizi takip eden kişiler hikâyenizi gördüklerinde anketinize kendi cevaplarını işaretleyerek anketinize katılım sağlayacaklardır. Anketinize olan katılım yeterli seviyeye ulaştığında almak istediğiniz cevapların altında, takipçilerinizin düşüncelerine göre vermiş oldukları cevapların yüzdelerini göreceksiniz. Bu sayede sizde aklınıza takılan soruya takipçilerinizin yoğunlukla vermiş oldukları cevaplarla bir cevap bulabileceksiniz.

Anketinize katılan kişilerin kimler olduğunu, kimin ne cevap verdiğini merak ediyorsanız, hikâyenizdeki görüntülenen kişi listesini yukarı doğru çekmeniz yeterli olacaktır. Instagram’a gelen bu yeni özellik sayesinde hem takipçilerinizde daha fazla etkileşim kuracak hem de eğlenceli zaman geçirebileceksiniz. Özellikle Instagram’da yüksek takipçilerini bulunan kişiler ve kurumsal firmalar için oldukça yararlı olacak olan anket özelliğini birçok alanda kullanarak verim alabilmek mümkün hale gelecek. Ayrıca anket özelliği ile birlikte hikâye kısmında yazdığınız yazıların rengini seçebilir ya da kullandığınız çıkartmaları istediğiniz alanda konumlandırabilirsiniz. Bu yeni çıkarılan özelliği tüm Google Play Store ve Apple App Store da Instagram 16 sürümüyle indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Hali hazırda telefonunda Instagram yüklü ve kullanan kişiler için de özellik kendiliğinden güncellenerek uygulamanızda yerini alacaktır.

Similar Posts

2 Comments

  1. Benim de instagramda butik hesabım var, fakat son günlerde takipçi kalitesi oldukça düştü. Takipçi derken, instagramın genel kalitesi ayaklar altında resmen. 1-2 sene önce kapıda ödemede 100 siparişten anca 1-2 tanesi dönerken şuan çoluk çocuğun insafına kaldık, kapıda ödeme ile instagramdan satış yapmak resmen çileye döndü. Böyle giderse sadece havale sonrası kargo ile devam etmek zorunda kalacağız. Gerçekten üzücü.

  2. Ben resim sanatçısıyım ve instagram sayfam var, Paypal Türkiye hizmetlerini durdurmadan önce yurtdışında gayet güzel fiyatlara satış yapabiliyordum. Fakat ne zaman ödeme alma yollarımız azaldı bizim de işlerimiz resmen dibi gördü. Türkiye içerisinden de çok değerli müşterilerim var fakat keşke yurtdışına da satış yapabilsek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.