Telegram Mesajları Mahkemede Çıkar Mı?

Gizli sohbetler uçtan uca şifreleme kullanıldığı için veriler mahkemede çıkmaz. Farklı yargı bölgelerinden mahkeme emri verilirse yazışmalar duruşmaya gönderilir. Bu yöntem ile hükümetin, insan mahremiyeti ve ifade özgürlüğüne müdahale etmemesi hedeflenir. Bir konu dünya da farklı hukuk sistemlerinin incelemesini geçecek kadar ciddi ve globalse Telegram veriyi göndermek durumunda kalır. Telegram mahkeme emri ile yazışmaları verebilmesi için farklı yargı bölgelerinden birden fazla mahkeme emri gerekir.

Telegram Mahkeme Kararı ile Bilgiler Verir Mi?

Telegram mahkeme kararı ile bilgi vermesi için farklı yargı bölgelerinden birden fazla mahkeme emri çıkması gerekir. Belli bir ülkeyi ya da bölge yerine dünyayı ilgilendiren konularda farklı hukuk sistemlerinin incelemesi koşulu ile bilgileri gerekli mercilere gönderir.

Telegram IP Veriyor Mu?

Telegram, kişinin terör ile bağlantılı olduğunu doğrulayan mahkeme emri alırsa IP adresini duruşma da paylaşabilir.  Mahkeme Telegram IP adresi bulma için terör gibi ciddi suçların olması gerekir. Telegram’ın merkez lokasyonu uluslararası veri saklama yasalarına tabii tutulmayan adada bulunduğu ve kar amacı gütmeyen uygulama olduğu için veri saklamıyor ve paylaşmıyor.

Telegram Polis Bulabilir Mi?

Telegram’da polis bulması için ciddi suç konuşmalarının geçmesi gerekir. Terör ya da suç örgütü gibi unsurlar olmadıkça Telegram bilgileri mahkemeye vermez. Gizli sohbetlerde yer alan konuşmaların tamamı uçtan uca şifreleme sistemi kullanılır. Uçtan uca şifreleme yalnızca sizin ve alıcının, gönderileri okuması anlamına gelir. Uygulama dahil kimse deşifre edemez. 

Telegram Yazışmaları Takip Edebilir Mi?

Telegram yazışmaları uçtan uca şifreli olduğu için başka bir kişi ya da kuruluş yazışmaları takip edemez. İfade özgürlüğü adı altında yapılan paylaşımları Telegram mahkemeye vermez. Terör ile bağlantılı kişi ya da kanalları engelleyebilir. İstenirse mahkeme emri ile duruşmaya da sunabilir.

Telegram’da Silinen Mesajlar Görülür Mü?

Telegram uygulamasında silinen mesajlar sohbette görülmez. Silinen mesajlar geri gelmese de silinen fotoğraflar önbellek klasöründen kurtarılabilir. Kurtarmak için;

  • Adım 1: Harici SD kartından Android klasörüne girin.
  • Adım 2: Açılan menüden ‘’Veri Klasörü’’ bölümüne giriş yapın.
  • Adım 3: ‘’org.telegramklasörü’’ yazısına dokunun.
  • Adım 4: ‘’Önbellek Klasörü’’ kısmına giriş yapıldığında Telegram verileri görülür.

Telegram Silinen Hesap Bulunur Mu?

Telegram’da silinen hesaplar geri getirilemez. Yeni kayıt yapıldığında uygulama yeni kullanıcı olarak görür ve geçmiş, kişiler ya da gruplar bulunamaz. Hesap silindiğinde mesajlar, gruplar ve kişiler tamamen silinir.

Keşfedin: Telegram Okundu Bilgisi Kapatma

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.