2018’de Instagram’ın Yapacağını Düşündüğümüz 5 Yenilik

Yeni yıla girmeye az zaman kalmışken, Instagram pazarlama stratejilerimizi geliştirmek adına 2018’te instagram’da nasıl yenilikler yapılacağını öngörmemiz gerekiyor. Bu nedenle, yeni yılda karşımıza çıkabileceğini düşündüğümüz bazı yenilikleri sizinle paylaşmak istedik.

En hızlı büyüyen sosyal medya platformu instagram, düşüncelerimize göre şu şekilde yenilikler ile karşımıza çıkacak;

2017 Yılında Instagram

Sosyal medya sektöründe yükselen yıldız instagram, özellikle 2017 yılında hızla yükselirken; Facebook’un bünyesindeki whatsapp, messenger gibi diğer platformlar 1 milyar kullanıcı sayısını aşan platformlardan biri olma adına hızla ilerliyor.

2018 yılında ise instagram’ın bu popüleritesini, ticari sayfalar ve reklamlar gibi daha fazla kazanç sağlayabileceği yöne çekebilmeye çalışacağını, bu şekilde gelirlerini arttırabilmeye çalışacağını düşünüyoruz.

Alışveriş Etiketleri

Instagram’ın yapacağı yeniliklerden biri olduğunu düşündüğümüz eklenti “Alışveriş Etiketleri”. Nedir bu etiketler derseniz, örnek olarak bir butik sayfanız var ise paylaştığınız fotoğrafların üzerine, fiyat; marka gibi etiketler etiketleyip; instagram aracığıyla satış yapabileceksiniz. Bu şekilde, cüzi bir komisyonla; herhangi bir siteniz vs. olmasa bile instagram üzerinden kredi kartıyla ödeme alabileceksiniz; ayrıca sattığınız ürünü tek tek müşterilere anlatmak yerine; tüm bilgilerini, detayları fotoğraf üzerine etiketleyebileceksiniz.

Görselle Arama

Facebook’ta yavaş yavaş görmeye alıştığımız uygulama “Görselle Arama” artık instagram’da karşımıza çıkacağa benziyor. Eğer facebook’u aktif olarak kullanan bir kişiyseniz, internetinizin yavaş olduğu durumlarda veya bir hata aldığınızda fotoğraflar hakkında bilgiler karşınıza çıkmıştır. Örnek olarak “iki kişi, aydınlık ortam, gülümseyen bebek” gibi bilgiler fotoğrafın yerine çıkabilmekte.

Bir diğer opsiyon ise, fotoğraftaki kişinin kim olduğunu tanıyıp, sizin bu kişiyi etiketlemek istediğinizi sorabilmekte. İşte bu özellikler; önümüzdeki yıl itibariyle instagram’da da karşımıza çıkacağa benziyor, ve bu özelliğin sadece resimler için değil; artık videolar için de kullanıbileceğini düşünüyoruz. Görselle aramanın diğer kullanım alanı ise, markalar. Örneğin bir parfümü çekip paylaştığımızda otomatik olarak markası etiket olarak eklenebilecek, veya instagram markalarla, hangi bölgede hangi markaların paylaşıldığı gibi detayları paylaşabilecek.

Instagram Hikayeleri

Instagram hikayeler eklentisini kullanmaya başladığından beri snapchat uygulamasını gölgede bıraktı. Önümüzdeki yılda da hikayeler eklentisini geliştirip, bu konuda da liderliğini korumasını bekliyoruz.

Şuanda hikayeler özelliği; canlı video, çeşitli efekt ve maskeler, lokasyon etiketleri, saat ve hava durumu gibi seçeneklerle sunuluyor. Önümüzdeki günlerde bunların çok daha gelişeceğini düşünmekteyiz.

360 Instagram

Şuanda Facebook üzerinde 360 derece fotoğraflar ve videolar paylaşabilmekteyiz, fakat Instagram sadece fotoğraf ve video paylaşabileceğimiz bir platform olmasına rağmen 360 derece gönderiler paylaşılamamakta. 2018 yılında, Instagram’da yüksek ihtimalle 360 derece fotoğraf ve videoları paylaşabilmemiz mümkün olacaktır. Bu nedenle şuandan boşta olan 360 içerikli olabilecek kullanıcı adları almamız işimize yarayabilir. 🙂

Instagram 2018’de de popülerliğini koruyacak gibi gözüküyor, siz de instagram da popüler olmak istiyorsanız; sitemizden instagram takipçi satın alabilirsiniz. 🙂

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.