Sosyal Medyada İzinsiz Video Paylaşımı Suç Mu?

Sosyal medyada izinsiz video paylaşımı, kişi şikayet ettiği taktirde kişisel verilere aykırı olduğu için suçtur. Tiktok’un Fikri Mülkiyet İçeriklerinin Kaldırılma Talepleri Raporu’nda platform ihlal iddiası olan içeriği kaldırır. İçerik kaldırılabilirken bunun sık tekrarlanması ise hesabın askıya alınmasına sebep olabilir. İzinsiz video ve görüntü paylaşımları, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme /verme  / yayma suçunu oluşturur. Bu durumda “ortak bir ağdan paylaşıldı, herkese açık profilde vardı vb.” gibi savunmalar geçersiz kalacaktır. Bu durumda dikkatli olmak, kişilerin video, resim vb. görüntülerini sosyal medya veya çeşitli internet ortamlarında paylaşmamak gerekir. Sonuç olarak bir kişinin izni olmaksızın paylaşım  yaparsanız ve kişi şikayet ederse suç teşkil etmektedir.

Sosyal Medyada İzinsiz Video Paylaşımı Suç Mu?

Tiktok’ta Başka Birinin Videosunu Paylaşmak Suç Mu?

Bir Tiktok kullanıcısı olarak bir başka Tiktok kullanıcısının içeriğini paylaşmak istediğinizde Tiktok bunları kaydetmenize ve paylaşmanıza izin verir. Bu nokta da karşı tarafın herhangi bir telif hakkını, özel hayatını, ticari markasını ihlal etmediğinizden emin olmanız gerekir Tiktok başkasının videosunu paylaşmak istediğinizde içerikler üzerinde Tiktok logosu da yer alır. İçerik üreten kişi şikâyette bulunursa telif alırsınız ve bazı kuralları ihlal ettiğini için videonuz yayından kaldırılır.

Tiktok Telif Yersek Ne Olur?

Tiktok üzerinde daha önce bir kullanıcının oluşturmuş olduğu içeriği paylaşırsanız ve kullanıcı bunu şikâyet ederse telif yersiniz. Telif ihtarı almak demek, Tiktok’un bu içeriği zamanında kaldıracağı anlamına gelir.  Bu durumun sık tekrarlanması ile Tiktok hesabı askıya alınabilir.

Tiktok Telifleri İçin Yayın: Tiktok 

Tiktok’ta İhlal Yediğimi Nasıl Anlarım?

Tiktok videosunu açtıktan sonra, videonun alt kısmında yer alan “bilgi” kısmına geliniz. Videoların altına yer alan “bu videodaki müzik kısmı” ve “daha fazla bilgi edin” kısımları yer alır. Daha fazla bilgi edin yazısını görüyorsanız videonuz telif yemiş olabilir. Buradan daha “daha fazla bilgi edin” kısmına tıklayarak durumu inceleyebilirsiniz. Böyle bir durumda ise videoyu hızlıca kaldırmanız gerekir.

Başkasının Youtube Videosunu Paylaşmak Suç Mu?

Paylaşmak istediğiniz Youtube videosunda telif ile korunan bir içerik söz konusuysa içeriğin üreticisinden izin alarak paylaşım yapmanız gerekir aksi takdirde telif yer ve kuralları ihlal etmiş olursunuz. Bu içeriğin kullanıcının izniyle paylaşılması ise uygundur. Paylaşacağınız videolar ve içerikler için izin almaya özen gösteriniz.

İlginizi Çekebilir: Tiktok’ta Hesap Şikayet Etme

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.