Prime Dönemi Ne Demek? Kime Denir?

Siyasetçiler, futbolcular ve yayıncılar için kullanılan prime dönemi ifadesi; en iyi olduğu zaman, parlak zamanı ve en değerli olduğu zaman anlamında kullanılır. Bir kişi, belirli dönemde ciddi derecede başarılar elde etmişse o dönem prime dönemi olarak ifade edilebilir. Futbolcularda en çok gol attığı, en başarılı olduğu zamanlar için kullanılır.

Prime dönem= En güzel olduğu zaman, en başarılı olduğu zaman, kariyerinin en üst noktası. Kısacası, en iyi olduğu zamanlar için söylenen jargondur.

prime donemi ne demek

İzleyici ya da dinleyici sayısının en yüksek seviyelere ulaştığı zaman dilimini ifade etmek amacıyla kullanılan prime dönemi kavramı, Tiktok, Instagram, Twitter gibi sosyal medya uygulamalarında, kişilerin en başarılı, en sevilen, en bilindik ya da en popüler oldukları dönemlerini anlatmak için kullanılmaktadır. Bireylerin yanı sıra herhangi bir şeyin en iyi olduğu  ve en çok talep gördüğü dönemi de ifade etmektedir. Bu süreçte belirtilen kişiler, ürün veya markalar insanlar tarafından çokça ilgi görmektedir.

Dönemin getirisiyle birlikte yeni medya,  geleneksel medyada sıklıkla kullanılan kavramları günün koşullarına ayak uyduracak şekilde kullanılmasını sağlamıştır. Kitle iletişim araçlarından ve geleneksel medyanın önemli alanlarından biri olan televizyon yayıncılığında, ilgili şirketler için prime time,  gelir elde etme hususunda büyük bir potansiyele sahiptir. 20.00 – 23.00 saatleri arasında işten dönen yetişkinlerin ya da okuldan gelip ödevlerini bitiren öğrencilerin kendilerine ayırdıkları vakit vesilesiyle oldukça yüksek bir izleyici kitlesine ulaşmayı sağlayan zaman dilimi olarak tanımlanan prim time, çoğunlukla koşullara bağlı olarak bölgelere ve ülkelere göre değişkenlik gösterebilmektedir.   

Prime Dönemi Biten Kadın Ne Demek?

Prime dönemi biten kadın, bahsedilen kişinin en başarılı, güzel ve en beğenildiği dönemi ifade etmek üzerine kullanılan bir jargondur. Özetle, prime dönemi biten bu kişi en verimli ve güzel olduğu dönemini geride bırakmış ve bir dönüşümün içerisine girmiştir.

Prime Dönemi Biten Erkek Ne Demek?

Prime dönemi biten erkek tabiri o erkeğin yakışıklı, kızlar tarafından çok ilgi gördüğü, erkekler tarafından rol model alındığı, en çalışkan ve göze hitap eden zamanlarını ardında bıraktığını ifade etmektedir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de prime time sona erdiğinde kişi eskiden olduğu gibi göz önünde değildir.

Prime dönemi sona eren bu kişiler, onları diğerlerinden ayıran özelliklerinden uzaklaşarak herkes gibi olmaya başlar. Sosyal medya platformlarında özellikle Twitter’da “Prime dönemi biten her erkeğin saçı kısalır, hayattan zevk alma duyusunu yitirir ve psikolojik sorunları ortaya çıkar” şeklinde tweetler atılmaktadır. Bir dönem sosyal medyada ön planda olan kişiler için çokça kullanılmaktadır.

Keşfedin: Pick Me Denek?

Futbolda Prime Dönemi Ne Demek?

Futbolda prime dönemi ifadesi, bahsi geçen futbolcunun kariyerinin en parlak ve en üst düzeyde olduğu, performans açısından kendisini en iyi şekilde ortaya koyduğu dönemi anlatır. Fiziksel olarak oldukça iyi, güçlü ve sportif görünmesine ek olarak, futbolda sergilediği performansın üst düzey ve stratejik olması üzerine prime time ortaya çıkar. Kişiden kişiye göre değişen bu dönem, özellikle genç futbolcular için kullanılmaktadır.

Futbol camiasında çoğunlukla kişilerin ortalama 25 – 30 yaş aralığında bu döneme eriştikleri kabul edilir. Bireysel başarısıyla takım başarısını getiren bu kişiler rotasyon süreçlerinde daima adı geçen kişilerdir. Futbolcuların sektördeki zirvelerini ifade eden bu dönemde kişiler transfer için ilgi odağı olan isimlerden olmaktadır. Bu dönemlerde futbolcular gerek milli takımlarda gerek kulüp takımlarında görev almaktadır.

Bir Önceki Yazı: SFS Ne Demek?

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.