Mention Ne Demek? Sosyal Medyada Mention

Mention, bahsetmek, dile getirmek, söylemek anlamlarına gelen ve sosyal medyada ‘’Etiketleyerek mesaj göndermek’’ anlamına gelen İngilizce bir kelimedir. Mention kelimesinin aynı zamanda gündeme getirmek, ima etmek ve referansta bulunmak anlamları da bulunmaktadır. Sosyal medyada mention ise bir kullanıcının herhangi bir yorumda, resimde veya paylaşımda sizi etiketleyerek görüşünü paylaşmasıdır. Bu nedenle de bir kişiyi mentionlamak terimi o kişiyi etiketlemek anlamında kullanılmaktadır. Mentionlama işlemi sosyal medyada”@” işareti ile yapılmaktadır ve özellikle son dönemde Instagram’daki bahsedilen hikayeyi paylaş seçeneği ile daha da popüler hale gelmiştir.

Ment Atmak Ne Demek?

Ment atmak, sosyal medyada bir kişiyi etiketleyerek paylaşımda bulunulmasını ifade eden bir kullanımdır. Mention ifadesi Türkçe olarak “Bahsedenler” şekliyle de kullanılmaktadır. Twitter uygulaması ile popüler hale gelen “Bahsedenler” sekmesi kullanıcılara doğrudan hesap isminin geçirildiği yanıtları ve paylaşımları göstermektedir. Instagram gibi uygulamalarda ise “Hikaye” ismi verilen görsel paylaşımlarında etiketleme olarak ment atmak kullanılmaktadır.

Mentleşmek Ne Demek?

Mentleşmek, sosyal medya kullanıcılarının karşılıklı olarak bir paylaşım üzerinden birbirlerini etiketleyerek konuşmasıdır. Sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlara yanıt verirken paylaşımı yapan kişiyi ya da başka bir arkadaşınızı etiketleyerek cevaplamak mümkündür. Bu karşı tarafın yanıtı görme süresini hızlandırır. Bu nedenle de Mentleşmek özellikle arkadaşlar tarafından gizli olmayan bir sohbet etme aracı olarak da kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: SFS Ne Demek?

Instagram’da Mention Ne Demek?

Instagram’da mention paylaşımlarda başka bir kullanıcıyı etiketlemek anlamına gelmektedir. Son dönemde Instagram uygulaması üzerinde popüler hale gelen hikaye paylaşma özelliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Mention yapılan gönderi  veya paylaşım etiketlenen kullanıcı tarafından da yeniden paylaşılabildiği için kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır.

Twitter’da Mention Ne Demek?

twitter mention

Twitter’da mention kullanıcıların bir tweet üzerinde başka bir kullanıcıyı etiketleyerek yorum paylaşmasını ifade etmektedir. Başka bir kullanıcıyı etiketlemek için kullanılan bu özellik sayesinde, etiketlenen kullanıcı bildirim alarak paylaşımı hızlı bir şekilde görmektedir. Twitter uygulaması üzerinden mention atmak için öncelikle “@” işaretinin kullanılması gerekmektedir. Bu işaretten sonra etiketlenmek istenen kullanıcının kullanıcı adı girilerek paylaşım yapıldığında, kullanıcı otomatik olarak bildirim alacak ve kolaylıkla etiketlendiği paylaşımı görebilecektir. Örneğin: “@isimsoyisim”. Aşağıda Twitter mention örnekleri var;

Story Mention Ne Demek?

Story mention, Instagram uygulaması içerisinde paylaşılan story(hikaye) olarak adlandırılan süreli paylaşımlara başka bir kullanıcının etiketlenmesini ifade etmektedir. Etiketlenen kullanıcı bu özellik sayesinde paylaşılan resmi kendi hesabında kolaylıkla yeniden alıntılayarak paylaşabilmektedir.

Keşfedin: Mavi Tık Satın Al

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.