Instagram’da İşletme Hesabı Oluşturma

Günümüz teknolojisinde artık istediğimiz her şeye oturduğumuz yerden ulaşabilmek mümkün. Özellikle internet alışverişleri en başta yer alıyor. Elbette bu durum özellikle işletme sahipleri için bulunmaz bir nimet haline geldi. Bu sayede sadece bulundukları mahalle ve ya şehir de değil, ülkenin bir ucuna bile ürünlerini pazarlayabilme şansları doğmuş oldu. Instagram da özellikle işletme sahibi olanlar için mükemmel bir satış yapabilme platformu diyebiliriz. Hali hazırda Instagram’da İşletme Hesabı Oluşturma seçeneği de bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere işletme hesabı oluşturma hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Instagram’da işletme profili daha çok ürün satan kişilerin oluşturduğu ve ürünleri, sayfalarını kimlerin ziyaret ettiğini, beğeni sayısını kolaylıkla istatik alabileceği mükemmel bir çalışma diyebiliriz. İşletme profiline sahip kişiler, elbette diğer bireysel profil üzerinden satış yapan kişilere oranla daha güvenilir bir profil çizmektedirler. Bunun nedeni işletme profillerinde iletişim kurabileceğiniz bir numara, web sitesi ve firma konumu gibi birçok verinin olmasıdır. Elbette tüm bu bilgiler ürün satın alacak takipçilere güven vererek ürün almaktan çekinmemesini sağlayacaktır.

instagram işletme hesabına geçmek

İşletme Hesabına Geçmek İçin Uygulanacak Adımlar

Öncelikle belirtmek isteriz ki; işletme hesabına geçebilmek için Facebook’ta işletmenizin bir hesabı olması ve sizinde burada yönetici konumunda olmanız gerekmektedir. Şayet Facebook’ta işletmenizin bir sayfası bulunuyor ise daha sonra yapmanız gerekenler ise şöyledir;

 • Instagram profilinizde sağ üst kısımda yer alan üst üste 3 noktalı yere tıklayıp seçenekler kısmına girin.
 • Daha sonra hesap kısmından İşletme profiline seç kısmına tıklayın.
 • Bu adımdan sonra Facebook da yönetici olduğunuz sayfa karşınıza çıkacak ve sizin giriş yapmanız istenecektir.
 • Facebook ile girişinizi yaptıktan sonra artık Instagram da işletme hesabınızı oluşturmuş olacaksınız.
 • Daha sonra Instagram sizden işletme hesabınıza girmeniz gereken bilgileri isteyecektir.

Tüm bu adımlardan sonra artık sizde Instagram da işletme hesabına geçmiş olacaksınız. Ürünlerinizin fotoğraflarını yükleyip, gerekli açıklamaları girerek daha fazla kitleye ulaşarak satışlarınızın artmasına katkı sağlamış olacaksınız. Şayet Instagram işletme hesabınızdan tekrar kişisel hesabınıza dönmek isterseniz, yine ayarlar kısmından tekrar kişisel hesaba geç alanına tıklayarak geri dönüş yapabilirsiniz.

Instagram Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her gün elimizin altındaki telefonlar sayesinde gün içerisinde sayamayacağımız kadar birçok sosyal ağa girip çıkıyor, anlık ne olup bittiğini ve kimin ne paylaştığın görmek istiyoruz. En çok kullanılan sosyal ağlardan biri de Instagram. Şu an yaklaşık 700 milyona yakın kullanıcısı bulunan ve her gün giderek artan bu eğlenceli platformu ne kadar verimli kullanıyorsunuz? Özellikle Instagram da yeni görüntü açıp, bu uygulama hakkında bilgisi olamayan kişiler için Instagram Hakkında Bilmeniz Gerekenler içerikli bu yazımızı siz değerli okurlarımızın bilgisine sunmak istedik.Instagramı daha verimli kullanmak ve bütün inceliklerini öğrenmek için aşağıdaki adımları mutlaka uygulayın.

instagramı verimli kullanmak

Instagramı Verimli Kullanmak İçin Bilmeniz Gerekenler

 1. Daha önce beğendiğiniz fakat daha sonra tekrar bakmayı gerektiren gönderileri bulmakta zorlanıyorsanız bu adımı uygulayarak beğendiğiniz gönderileri tekrar görme şansınız olacaktır. Bunun için yapmanız gereken profilinizin sağ üst kısmında yer alan 3 noktalı alana tıklayın ve seçenekler kısmına girin. Bu alanda hesap adı altında yer alan “Beğendiğin Gönderiler” sekmesine tıkladığınız takdirde daha önce beğenmiş olduğunuz tüm gönderileri görmüş olacaksınız.
 2. Instagramı kullanmış olduğunuz mobil ağın verisi üzerinden kullanıyorsanız bu adımı mutlaka uygulamanızda fayda var. Instagram genel olarak video ve fotoğraftan oluşan bir platformdur ve bu yüzden mobil veri kotanız çok çabuk dolabilir. Bunun önüne geçmek için; yine seçenekler alanına girin ve Mobil ağ adı altında yer alan “Daha az Veri Kullan” sekmesine tıklayın. Çok işe yaradığını göreceksiniz.
 3. Intsagram’da yer alan uygulamaların hepsini kullanmaya özen gösterin. Bumerang, superzoom ve ters video özellikleriyle eğlenceli videolar çekin ve yükleyin. Bu sayede takipçi sayınızı arttırmanız da mümkün.
 4. Instagram da en önemli unsurlardan biri de hashtag kullanmaktır. Hashtag sayesinde daha fazla takipçiye ulaşmanız mümkün. Bunun için en aktif olan hashtag ifadelerini kullanarak Instagram üzerindeki etkileşiminizi arttırabilirsiniz.
 5. Çektiğiniz uzun videoları Hyperlapse uygulamasını kullanarak hızlı bir videoya çevirebilirsiniz. Bu da takipçilerinizin çok hoşuna gidecek paylaşımlardan biri olacaktır.
 6. Fotoğraflarınızı paylaşırken mutlaka Instagram filtrelerini kullanmaya özen gösterin. Filtrelerle birlikte fotoğrafınıza daha etkileyici bir hava vererek dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca fitre yanında bulunan düzenle kısmından yine fotoğrafınızı daha ayrıntılı bir şekilde düzenlemenizde mümkün olacaktır.
 7. Şayet Instagram üzerinde sıklıkla takip ettiğiniz kişiler var ise; Örneğin eş, çocuk, ünlü sanatçı ve gazete gibi… Bu kişilerin paylaşımlarından mutlaka haberdar olmak ve paylaştıkları hiçbir şeyi kaçırmak istemiyorsanız kişinin profiline girip sağ üst köşede yer alan noktalı yere tıklayarak “Gönderi Uyarılarını Etkinleştir” basarak sürekli bu kişiler gönderi paylaştığında uyarı almanızı sağlayabilirsiniz.
 8. Instagram üzerinde birden fazla hesabınız var ise bunları tek sekmede toplayarak kolaylıkla profil arası geçiş yapabilirsiniz. Farklı bir hesap eklemek için, profiliniz de seçeneklere girerek en alt kısımda yer alan “Hesap Ekle” ye tıklayarak yeni bir Instagram hesabı ekleyebilirsiniz.
 9. Instagramın yan uygulaması olan Layout programını telefonunuza indirerek, fotoğraflarınızla kolaj oluşturup hem Instagram da hem de diğer sosyal ağlarınızda kolaylıkla paylaşarak takipçilerinizden ilgi toplayabilirsiniz.
 10. Instagram’ da çok beğendiğiniz yemek tarifleri, haber, mekân ve kişi gibi gönderilere daha sonra bakmak üzere koleksiyonlarınıza ekleyebilir ve istediğiniz an tekrar koleksiyonlara eklediğiniz gönderilere bakabilirsiniz.
 11. Takip etmiş olduğunuz kişilerin kimleri takip ettiğini ya da hangi gönderileri beğendiğini merak ediyorsanız ana sayfanızda kalp şeklinde bulunan beğeni kısmına gelin buradan takip alanına tıklayın. Bu kısımda takip ettiğiniz kişilerin gün içinde hangi gönderileri beğendiğini kolaylıkla görebilirsiniz.

Similar Posts

4 Comments

 1. Instagram’da işletme hesabı oluşturmanın nasıl bir avantajı var acaba? Bazı kişisel profiller dahi işletme hesabı olarak kullanıyorlar.

  1. Kişisel hesaplarda reklam çıkamazsınız, hikaye paylaşımlarında link çıkamazsınız. Fakat işletme hesaplarında bunu yapabilirsiniz. Ayrıca -influencer değilseniz ve reklam almıyorsanız- para kazanmak için işletme hesabı sahibi olmalısınız.

  2. İnstagramda işletme hesabı açmak için iş yerinin olması yani çalışan olmak mı lazım yoksa herkes açabilirmi

 2. Merhaba bu işletme hesabı ücretsiz mi? Veya vergi ödeme gibi bir durum söz konusu mu? Son olarak Facebook da normal hesabımız bile olsa açabilir miyiz? Yanılmıyorsam Facebook da işletme hesabı dediniz.bu sorularımı yanıtlarsanız çok memnun olacağım. İyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.