Instagram’da Mesaj Silince Karşı Taraftan Siliniyor Mu? Nasıl Silinir?

Instagram’da mesaj silinince karşı taraftan da silinir. Bir mesajı gönderdikten sonra vazgeçerseniz ve karşı taraf henüz görmediyse mesajın gönderimini iptal ederek, hiç yazmamış gibi devam etmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • Adım 1: Instagram DM kutunuzu açın
  • Adım 2: Silmek istediğiniz mesajın üzerine 3 saniye kadar basılı tutun
  • Adım 3: Basılı tuttuktan sonra “gönderimi iptal et” seçeneği çıkacaktır,  seçeneğe tıklayın

Bu adımları takip ederek gönderdiğiniz mesajı karşı taraftan silebilirsiniz. Mesaları silseniz dahi Instagram uygulamasının bu mesajları 90 gün içerisinde kalıcı olarak silmeyeceğini de bilmeniz gerekir.

Instagram’da Mesaj Silince Karşı Taraftan Siliniyor Mu? Nasıl Silinir?

Mesaj Silinince Karşı Taraf Görür Mü?

Instagram karşı taraftan mesaj silme işleminden sonra silinen mesajı karşı taraf hiçbir şekilde göremez. Buna dair herhangi bir bildirim de gitmiyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey siz silmeden karşı tarafın mesajı okuyup okumadığıdır. Eğer karşı taraf mesajı okumuş olursa yalnızca DM kutusundan mesaj gitmiş olur. Ya da bazı telefonlarda mesaj silinse dahi, bildirimler kısmından mesajınız gözükebiliyor, ancak karşı taraf bildirime tıkladığında mesaja erişemez.

Instagram Mesajları Karşı Taraftan Nasıl Silinir?

Instagram karşı taraftan mesaj silme işlemi oldukça basit bir işlem.

  • İlk olarak Instagram uygulamasında DM bölümünü açın.
  • Daha sonra mesaj silmek istediğiniz konuşmanın içine girin.
  • Silmek istediğiniz mesaja basılı tutun ve gönderimi iptal deyin.

Karşı tarafın mesajı görmesini istemiyorsanız elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Karşı taraf mesajı görmüş olsa dahi silebilirsiniz. Ancak bu durumda yalnızca mesajın bir daha görülmemesini garantileyebiliyorsunuz, attığınız mesaj bir kere de olsa okunmuş oluyor.

Instagram Atılan Mesaj Geri Alınır Mı?

Instagram kullanıcılarına attıkları mesajları geri alma imkânı sunuyor. Eğer siz de attıktan sonra silmek istediğiniz bir mesaj varsa geri alabilirsiniz ve hem kendi telefonunuzdan hem de mesajı attığınız kişinin telefonundan söz konusu mesajı silebilirsiniz. Eğer elinizi çabuk tutup karşı taraf mesajı okumadan silebilirseniz, bu mesaj sanki hiç atılmamış gibi devam edebilirsiniz. Karşı taraf mesajınıza tıklasa dahi Instagram atılan mesajı geri alma imkânı vermektedir.

Instagram Sohbeti Kalıcı Olarak Silmek Ne Demek?

Instagram sohbeti kalıcı olarak silmek o sohbetin o anda silinmesi anlamına geliyor. Ancak, bir daha asla erişilememesi anlamına gelmiyor. Instagram üzerinde yapılan sohbetlerin SQlite kütüphanesinde yedeklendiği biliniyor. Yani siz mesajlarınızı telefonunuzdan silseniz dahi bu mesajlar aslında kayıt altından duruyor. Herhangi bir sebepten dolayı bu mesajlarla bir daha karşılaşmak istemeyebilirsiniz.

Instagram Mesajları Ne Kadar Süre Saklar?

Instagram mesajları 90 gün boyunca saklıyor. Sohbet kısmından bir mesajı silseniz dahi bu o mesajın bir daha karşınıza çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Çünkü siz silseniz bile Instagram mesajları 90 gün boyunca silmiyor. Saklanan bu mesajlar adli işlemlerde mahkeme tarafından talep edilebiliyor ve davalarda delil olarak kullanabiliyor. Özellikle boşanma davalarında aldatma gibi durumlar söz konusuysa bu mesajlardan delil olarak yararlanılıyor.

Instagram Karşı Tarafın Sohbeti Sildiğini Nasıl Anlarız?

Instagram uygulamasında karşı tarafın mesajı silip silmediğini anlamanın bir yolu bulunmuyor. Instagram mesajlarınızla ilgili okunup okunmadığına dair bilgi verse de, mesajın silinip silinmediğine dair bilgi vermiyor. Ancak karşı taraf size bir mesaj gönderip daha sonrasında mesajın gönderimini iptal ederse, ve siz de mesajı daha önceden görmüş olursanız artık sohbet kutunuzda yer almayacağı için mesajın silindiğini anlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Instagram’da Silinen Mesajlar Nasıl Geri Getirilir?

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.