Instagram’da Çekiliş Yap, Takipçi Kap

Instagram, son zamanlarda hemen hemen herkesin sıklıkla kullandığı uygulamalardan biridir. Çoğunlukla fotoğraf ve video paylaşmak için oluşturulmuş bir platform olsa da; birçok alanda bilgi sahibi olmamızı sağlayan güncel akış sayesinde yeni paylaşımlara hızlı bir şekilde erişebildiğimiz bir uygulamadır. Bunun haricinde instagram günümüzün yeni satış platformu olarak da görülmektedir. Birçok kurumsal firma pazarlamış olduğu ürünleri instagram sayesinde daha fazla kitleye ulaşarak satışını gerçekleştirmektedir. Elbette bunun için en başta gerekli olan takipçi sayısıdır.

Takipçi sayısını arttırmanın yollarından biri de Instagram’ da Çekiliş Yap, Takipçi Kap kuralıdır. Çekiliş instagram kullanıcılarını adeta can evinden vuran bir metot olarak görülmektedir. Instagram Çekilişleri tamamen ücretsiz olup firmanın sizden istediği birkaç adımdan sonra sizi çekilişe katarak, şansınız yaver giderse belirlenen ürünü bedavaya sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu gerçekten emeksiz ve havadan gelen bir şey olduğu için instagram kullanıcıları çekiliş yapan birçok sayfayı bu şekilde takip etmeye başlamıştır.

instagram çekiliş nasıl yapılır

Instagram Çekilişlerinde hedeflen elbette daha fazla takipçi sayısına ulaşmak olacaktır. Çekilişe hak kazanabilmek için belli başlı instagram kuralları ise;

  • Mutlaka Çekiliş yapan sayfayı takibe almak,
  • Çekiliş için paylaşılan gönderiyi kendi sayfanızda paylaşmak,
  • Çekiliş için paylaşılan gönderinin altına istenilen adette kendi arkadaşlarınızı etiketlemek,
  • Çekiliş yapan sayfada birden fazla fotoğrafı beğenmiş olmak.

Elbette bu belirtmiş olduğumuz kurallar her sayfa için geçerli değildir. Ama genel olarak baktığımızda çekilişe katılmak için yapmanız gereken adımlar bu şekilde olacaktır. Çekiliş sayesinde sayfanın takipçi oranı günden güne artmaya başlayacaktır. Çünkü instagram çekilişleri genelde belirli tarihler arasında yapılır, bunun amacı da hem çekilişe katılımı hem de takipçi oranını arttırmak olacaktır. Elbette Instagram çekilişleri, sadece kurumsal firmalar değil birçok blogger ya da kendi emeğiyle yapmış oldukları ürünleri tanıtan girişimciler için de kaçınılmaz bir fırsattır. Az da olsa instagram çekilişleri sona erdikten sonra kazanamayan takipçiler sayfaları takip etmeyi bıraksa da, en azından aklında o sayfayla alakalı bir bilgi kalmış olacak ya da sayfaya kazandırdığı kişiler hala takibe devam etmiş olacaklardır.

Instagram’da Paylaşım İçin En Doğru Zaman

Sosyal medya hesaplarını kullanan çoğu kişinin amacı paylaşımlarının birçok kişi tarafından görülüp beğenilmesidir. Bunun için bazen komik bir video; bazen anlamlı bir söz, kendimizi iyi hissettiğimiz bir fotoğraf bunlardan birisi olacaktır. Bazen gönderimiz kendimizce ne kadar güzel, komik ya da anlamlı olursa olsun istediğimiz görülme ve beğeniyi yakalayamayız. Sorun tabii ki siz de değil, sorun Instagram’da Paylaşım İçin En Doğru Zamanı ayarlayamamakta desek? Belki şaşırdınız ama inanın gönderilerinizin en fazla beğeniyi alması ya da görülmesi için doğru zamanı yakalamanız gerekir.

Örneğin; anlamlı bir söz buldunuz ve bu gönderiyi hafta içi gece geç saatlerde paylaştınız. Gönderinizin az beğeni ve görülme oranı aldığını göreceksiniz. Hafta içi çalışma zamanı olduğu için genel olarak birçok kullanıcı gece geç saatlerde uykuya dalmış olacaktır. Buda sizin gönderinizin arada kaynamasına yol açacaktır. İşte buradan yola çıkarak, paylaştığınız her gönderinin altın değerinde olması için dikkat etmeniz gereken şey Instagram da paylaşım için doğru zamanı seçmek olacaktır. Elbette bu durum bireysel kullanıcıların dışında Instagram da pazarlama yapan ya da daha fazla takipçi sayısına ulaşmayı hedefleyen kullanıcılar içinde oldukça önemli bir durumdur.

instagram paylaşım zamanı

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda Instagram da paylaşım yapmak için Pazartesi gününün çok doğru bir zaman olduğunu göstermektedir. Saat açısından ise sabah 07.00-18.00 saatleri arasında paylaşım yapmak hem takipçi sayısını, hem de gönderilerinizin beğeni ve görülme oranını arttırma da birebir rol oynayacaktır. Bunun yanı sıra Pazar günleri paylaşılan gönderilerin genellikle daha az beğeni ve görülme sayısı aldığı da gözlendiğinden, Pazar günü çok fazla paylaşım yapmamaya ya da günün 15.00 ile 16.00 saatleri arasında paylaşım yapmaya dikkat etmenizde fayda var. Yapılan araştırmalar sonucunda ise; hafta ortası özellikle Çarşamba günü saat 17.00 civarında yapılan gönderi ve paylaşımlar diğerlerine oranla en yüksek beğeni ve görülme oranına sahip olduğu anlaşılmıştır.

Bu yazımızda sizlere Instagram’da Paylaşım İçin En Doğru Zamanı anlatmaya çalıştık. Umarız bu bilgiler ışığında gönderileriniz en fazla beğeni ve görülmeyi alarak takipçi sayısınız gittikçe artar. Keyifli paylaşımlar dileriz.

Similar Posts

One Comment

  1. Bence bu olay biraz eskide kaldı, artık bazı saçma sapan hesaplar yaptıkları çekilişleri hep arkadaşlarına çıkartıyorlar. Güven kalmadı malesef. Biz de dürüst şekilde canlı yayında çekiliş yapıyoruz fakat dönüş çok olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.