Instagram’da Blogger Olmak

Şu bir gerçek ki; sosyal ağlar artık hayatımızın merkezinde ve onlar olmadan günümüz geçmiyor. Sürekli bir paylaşım ve kontrol etme isteği ister istemez oluyor. Instagram da son zamanlarda fotoğraf ve video paylaşımı dışında artık birçok şey hakkında bilgi sahibi olabildiğimiz, keşfettiğimiz, tavsiyeler alıp verebildiğimiz, çeşitli indirim ve çekilişler hakkında anında haberdar olduğumuz, sevdiğimiz ünlüleri ve hayatlarını yakından takip ettiğimiz gerçekten müthiş bir platform. Bu müthiş platformu sadece fotoğraf ve video paylaşımı dışında kullanmak isteyenler ise blogger olarak bu isi biraz da farklı bir boyuta taşıyor diyebiliriz. Bu yazımızda sizlere Instagram’da Blogger Olmak nedir, nasıl yapılır ve incelikleri nelerdir biraz bunlardan bahsetmek istiyoruz.

Instagram’da Blogger demek çeşitli alanlarda ürünleri tanıtan, onlar hakkında kendi tavsiyelerini ve önerilerini sunan ve bizlere bu konuda bilgiler veren kişiler diyebiliriz. Fakat bunun için öncelikle hangi alanda blogger olmak istediginize karar vermeniz gerekiyor. Son zamanlarda Instagram’da en çok karsımıza çıkan makyaj ve güzellik bloggerlari diyebiliriz. Blogger olmak için elbette yeterli sayıda takipçiniz olması gerekiyor. Sayfanızda çeşitli makyaj malzemeleri ile çekilmiş etkili fotoğraflarla ürünler hakkında bilgi ve tavsiyelerinizi sunmanız önemli. Bunun dışında makyaj malzemeleri ile kendi yüzünüze makyaj uygularken çektiğiniz videolar ile daha çok takipçi toplamanız da mümkün.

instagram'da blogger olmak

Blogger olmak için mutlaka ürünler hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekli. Sürekli kendinizden yola çıkarak elde ettiğiniz deneyimleri, tavsiyeleri, olumlu ve olumsuz bilgilendirmeleri takipçilerinizle paylaşmanız gerekir. Yeni ürün keşiflerinde bulunmalı ve sayfanızı her zaman güncel tutmalısınız. Paylaşmış olduğunuz fotoğrafların ilgi çekici olması oldukça önemlidir. Sadece ürünün fotoğrafını çekip yüklediğiniz takdirde, bu takipçiler üstünde olumsuz bir etki bırakacaktır. Fotoğrafınızı çeşitli objelerle süsleyerek etkili bir paylaşım yapabilirsiniz. Mümkün olduğunca size yapılan yorumlara samimi ve hızlı bir şekilde cevap verin ve takipçilerinizin sizinle etkileşimde olmasını sağlayın.

Elbette hangi alanda blogger olmak istediğiniz tamamen size kalmış. İsterseniz moda, dekorasyon, yemek tarifi ve gezilecek yerler hakkında da instagramda blogger olabilirsiniz. Önemli olan en çok bilgi sahibi olduğunuz alanda bilgi, tavsiye ve önerilerde bulunmanizdir.

instagram direct

Instagram’ın Yeni Uygulaması Direct

Instagram genel itibariyle bakıldığında fotoğraf ve video paylaşımı yapılan bir platform. Fakat içeriği çok daha fazla diyebiliriz. Takip ettiğimiz kişilerle bağlantı kurabildiğimiz bir alanda esasında. Takipçilerinizle yorumlaşarak iletişim kurmanın dışında, Instagramın içeriğinde bulunan Direct mesaj bölümünden de kişilere özel olarak mesaj atma olanağı da sağlanıyor. Son günlerde kulaklarımıza yeni gelen bir haber ise Instagram’ın Yeni Uygulaması Direct olacağı yönünde. Şimdi diyeceksiniz ki; Direct zaten Instagram da mevcut. Fakat durum farklı. Facebook tarafından satın alınan Instagram, sürekli bir gelişim ve değişim içinde. Yenilenen yüzü, eklentileri ve özellikleriyle eskiye nazaran daha çok kullanılabilir ve eğlenceli bir hale geldi.

Hatırlayacak olursak; öncesinde Facebook mesajlaşma uygulaması kendi içindeyken sonrasında Messenger uygulaması ile tamamen Facebook’tan bağımsız bir uygulama ile Facebook’ta arkadaşınız olan kişilerle mesajlaşabilme uygulamasını kullanıcılarına sundu. İşte Instagram’ın Yeni Uygulaması Direct de tam da bu özellikte Instagram’dan bağımsız yeni bir mesajlaşma uygulaması olarak kullanıcılara sunulması planlanıyor. Direct uygulaması öncelikle Türkiye, Uruguay, İsrail, İtalya, Şili ve Portekiz’de kullanıma sunulacağı bildiriliyor. Yalnızca tam olarak ne zaman tüm dünyada kullanılabilir olacak şuan belli değil. Direct uygulaması kullanıma sunulduktan sonra Instagram üzerinde Direct uygulaması kalkacak ve tüm özel mesajlaşmalar Direct yeni uygulamadan gerçekleştirilecek. Uygulama üzerinden yine fotoğraf ve video paylaşabilecek ve kişilerle yazılı olarak mesajlaşabileceksiniz.

Instagram’da profili olan büyük firmalar için mesajlaşma oldukça önemliydi; fakat var olan Direct uygulaması takip açısından bazen zorluklar oluşturabiliyordu. Yeni çıkacak uygulamayla bu sorunların ortadan kalkacağı aşikâr. Öncelikle IOS platformunda kullanıma çıkacak olan Direct uygulaması, daha sonra Android platformunda da görücüye çıkacak. Direct uygulaması ücretsiz olacak ve herkes tarafından indirilebilecek. Hali hazırda kullanımda olan Direct kutusunda kişiler ayrı ayrı görülebiliyor, fotoğraf ve video gönderilebiliyor. Direct yeni mesajlaşma uygulamasının içeriğinde yeni ne gibi özellikler olacak, kullanıcılar tarafından ilgi görecek mi? , Instagram’a katkısı olacak mı? şuan yorum yapmak elbette imkansız. Messenger ile oldukça rahat görüşmeler yaptığımız düşünürsek, eminiz ki Direct uygulaması da bizlere bu hazzı verecektir.

Similar Posts

2 Comments

  1. Instagram’da blogger olmak için paran olacak bi kere, gittiğimiz esnaf lokantası mı atalım yoksa sahte marka saatlerimizi mi? 🙂 Şaka bir yana bence bloggerlık bir şovdan ibaret.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.