Facebook, Twitter veya Instagram Savcılığa ip Adresi Verir Mi?

Instagram, adli yazışmalar sonucunda savcılığa ip adresi verebilir. Sivil kişilere ip adresleri verilmez ancak ortada bir suç var ise ip adresiniz devlet tarafından istenir. Ip adresi devlet tarafından istendiğinde (Yasal bir cezai soruşturma olursa) Instagram savcılığa ip adresi verir. Mahkeme emri ile kişilerin yerleri tespit edilebilir.

Instagram’ın kolluk kuvvetlerinin talepleri hakkında içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Yasası ile birlikte sosyal medya platformları Türkiye’de birer temsilci açtılar. Bu durumda ip adresi bulma gibi konuların hızlanmasına vesile oldu. Eskiden bu süreç daha yavaş işlerken artık çok daha hızlı işliyor.

Fake Hesaptan ip Adresi Bulunur Mu?

Fake hesaptan ip adresi bulunur. Fake hesap sadece ad ve soyad gibi bilgilerinizi gizler ancak IP’nizi gizlemez. Bu durumda da herhangi bir yasal cezai soruşturma sürecinde ip tespiti yapılabilir. Buna bağlı olarak da Instagram fake hesabın Ip’si de bulunabilir.

Savcılık Instagram ip Adresini Kaç Günde Tespit Eder?

Olayın ciddiyetine ve yargının hızına göre bu süre değişiklik göstermektedir. Savcılık Instagram ip adresini 6 – 12 ay gibi bir sürede bulabiliyor. Unutmamak gerekir ki bu durum olayın ciddiyetine göre değişiklik gösterebilir. Birkaç ay içerisinde de ip adresi tespiti yapılabilir.

Örneğin, geçen yaşanan bir hadisede milli değerler hakaret eden bir kişini aynı gün içerisinde bulunup karakola götürülmüştü. Bu gibi durumlarda süreç birkaç gündür.

Instagram Savcılığa ip Adresi Verir Mi?

Savcılık Facebook ip Adresini Kaç Günde Tespit Eder?

Instagram’da olduğu gibi Facebook’da da yargının hızına göre ip tespit etme süresi değişebilir. Facebook ip adresi de 6 – 12 aylık süreç içerisinde bulunabilir ancak önemli bir olay varsa daha kısa sürede ip adresinizi bulabilirler. Her şeyin bir mahkeme emrine baktığını unutmamak gerekir.

Savcılık Twitter ip Adresini Kaç Günde Tespit Eder?

Savcılık, Twitter ip adresini 6 – 12 aylık gibi bir sürede tespit eder. Bu süre yavaş işleyen bir soruştumada görülür ancak ciddi bir durum varsa çok kısa sürede Twitter ip adresi tespiti yapılır ve ilgili kişi bulunabilir.

İlginizi Çekebilir: Instagram silinene mesajları geri getirme

Savcılık Fake Hesabı Bulabilir Mi?

Savcılık, fake hesabı bulabilir. Facebook, Instagram veya diğer sosyal medya platformlarına fake hesap ile üye olduğunuzda sadece adınız ve soyadınızı saklarsınız. IP adresinizi saklayamazsınız bu nedenle de savcılık fake hesap sahibini mahkeme emri sayesinde bulabilir. Son zamanlarda çıkan Sosyal Medya Yasası ile birlikte platformlar Türkiye’ye temsilci açmıştı. Bu durum süreci daha da çok hızlandıracaktır.

Savcılık Fake Hesabı Kaç Günde Bulur?

Ortada çok ciddi bir suç varsa bir hafta hatta bir gün gibi kısa bir sürede fake hesap bulunabilir ancak daha önemsiz bir suç var ise bu süreç 12 aya kadar uzayabilir. Fake hesabın bulunması işlediği suçun büyüklüğü ile alakalıdır. Siyasi, dine hakaret gibi paylaşımlarda bu sürecin çok kısa olduğunu hatırlatmak gerekir.

Savcılık ip Adresini Kaç Günde Tespit Eder?

Yasal cezai soruşturma kapsamında suçun büyüklüğüne göre ip adresi tespit etme süresi değişebilir. Ülkemizde savcılığın ip adresini bulma süresi 1 ay ile 12 arasında değişmektedir. Bu tamamen yargının işleyiş hızı ile alakalı bir durumdur.

Instagram Hangi Konularda ip Verir?

Instagram yasal bir cezai soruşturma durumunda mahkeme kararı ile ip vermektedir. Konu fark etmeksizin herhangi bir yasal cezai soruşturma durumu varsa savcılık verileri Instagram’dan alabilmektedir.

Instagram ip Bilgilerini Ne Kadar Saklıyor?

Instagram ip bilgilerini 90 boyunca saklamaktadır. Herhangi bir resmi cezai soruşturmada resmi belge olması şartı ile veriler, devlete verilmektedir. Herhangi bir resmi soruşturma yok ise veriler 90 günün sonunda kalıcı olarak silinmektedir. Ip adresi ise hesabınız var oldukça bulunabilir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.