5 Adımda Instagram Takip Ettiklerimi ve Takipçilerimi Gizleme

Instagram’da takip ettiklerini gizlemek veya takipçilerini gizlemek için birçok neden vardır. Instagram’da gizli olma amacı ile gizlemeleri yapabilirsiniz. Bunları adım adım anlattık;

Instagram Takip Ettiklerimi Nasıl Gizlerim?

 • Adım 1: İlk olarak Instagram takipçi ve takip edilen gizleme isteyen kişiler için uygulamaya giriş yapıp profil bölümüne girmelidir.
 • Adım 2: Ekrana gelen sayfanın sağ üst bölümünde yer alan alt alta üç çizgiye dokunulmalıdır.
 • Adım 3: Açılan pencerenin en üst kısmında bulunan ‘’ayarlar’’ seçeneğine dokunulmalıdır.
 • Adım 4: Yanında kilit sembolü bulunan ‘’gizlilik’’ seçeneğine girilmelidir.
 • Adım 5: ‘’Gizli hesap’’ yazsının yanındaki kutucuğu aktif hale getirilmelidir.

Not: Uygulamanın şu anda Instagram takipçilerim takip ettiklerimi görmesin gibi bir özelliği bulunmamaktadır. Eğer bir hesap takipçi ise kişinin takip ettiklerini de görme hakkı bulunmaktadır. Maalesef Instagram ortak arkadaş gizleme özelliği mevcut değildir.

Instagram Takipçilerimi Nasıl Gizlerim?

 • Adım 1: İlk olarak Instagram takipçi gizleme için profil kısmının sağ üst bölümünde bulunan alt alta üç çizgiye giriş yapılmalıdır.
 • Adım 2: Ekrana gelen menüden ‘’ayarlar’’ seçeneğine girilmelidir.
 • Adım 3: ‘’Gizlilik’’ seçeneğine girilmelidir.
 • Adım 4: ‘’Gizli hesap’’ yazısının yanında yer alan kutucuk işaretlenmelidir.

Instagram Takipçilerim Görünmüyor?

Instagram’da takipçilerin görünmeme nedeni uygulamanın çıkardığı sistemden kaynaklanmaktadır. Bu sisteme göre kullanıcı profilleri ile yeni profil tasarımını öne çıkarmaktadır. Yapılan güncelleme ile etkileşim kısmında yer alan sayılardan daha çok profilin ön planda olması hedeflenmektedir. Sorunu çözümü için Instagram’ın yeni bir güncelleme yapması gerekmektedir.

Instagram Takip Ettiğin Kişiler Neye Göre Sıralanıyor?

Başka birinin profilinde ‘’takip edilenler’’ bölümüne bakılıyorsa senin takiplerin, seni takip edenler ya da tanıyor olacaklarına göre sıralanmaktadır. Kendi profiline bakılıyorsa sıralama ölçütü (etkileşim miktarı, eskiden yeniye ya da tam tersi) kişiye göre ayarlanmaktadır.

Instagram’da Takip Ettiğim Kişi Beni Görür Mü?

Instagram’da takip ettiğin kişinin görebilmesi için seni takip etmesi gerekmektedir. Eğer hesap herkese açıksa kişi seni takip etmeden de profilini görür. Hesap gizliyse ve takipçi değilse görmesi mümkün değildir.

Takip eden kişi aynı zamanda takipçiyse, hem takip bölümüne hem de takipçi bölümüne bakabilmektedir. Instagram takipçilerim takip ettiklerimi görmesin 2022 yılında da mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir: Instagram Hesap Kısıtlama Nasıl Yapılır?

Instagram’da takip Ettiğim Kişileri Nasıl Silerim?

 • Adım 1: İlk olarak Instagram takipten çıkarma için uygulamaya giriş yapılmalıdır.
 • Adım 2: Ekranın sağ alt tarafına dokunarak profile girilmelidir.
 • Adım 3: Sayfanın üst bölümünde yer alan ‘’takipçiler’’ kısmına girilmelidir.
 • Adım 4: Çıkarmak istenilen kişi bulunduktan sonra sağ tarafta bulunan ‘’kaldır’’ seçeneğine dokunulmalıdır.

Not: takipçi listesinden çıkarıldığında karşı tarafa herhangi bir bildirim gitmez. Sizi takip etmesini istemediğiniz kişileri engellediğinizde yine karşı tarafa bildirim gönderilmez. Öğrenmek için sizin profil sayfasına giriş yapmalıdır.

Instagram’da Takip Ettiğim Kişinin Beni Takip Edip Etmediğini Nasıl Anlarım?

Takip edilen kişinin profiline girip ‘’takip’’ bölümüne tıklanmalıdır. Burada merak eden kişinin adı yazıyorsa takip ediyor anlamına gelmektedir. Yazmıyorsa takip etmiyor demektir. Takip eden kişileri kontrol etmek zor olduğu ve bunu merak edenler için ‘’Followers Assistant’’ ya da ‘’Takibi Bırakanlar’’ tarzında çok fazla uygulama bulunmaktadır.

Uygulama, hesaba erişim izni isteyip takipçi akışını yakından gözlemlemektedir. Böylelikle takipten çıkan kişiler kolaylık tespit edilmektedir. Fakat bu tür uygulamaların güvenli olup olmadığı kesin belli değildir.

Instagram Ortak Takipçi Nedir?

Herhangi bir Instagram kullanıcı ile ortak takipçi olup olmadığını göstermektedir. Öğrenmek için ”search’’ bölümüne girip ‘’kullanıcılar’’ kısmından arama yapılmalıdır. Kullanıcı adının altında aranan kişi ile ortak takipçi varsa gözükecek. Bu özelliğin kullanılması için uygulama güncel olmalıdır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.