Instagram Sesli ve Görüntülü Arama Nasıl Yapılır? Tüm Ayarlar

Instagram’da arama yapmak internet gerektiren bir durumdur. Dakikanız yoksa internet üzerinden arama faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliklerin bir diğer faydası ise; telefonunuzda numarası olmayan kişileri arayabilmenizdir.

Instagram görüntülü arama

  1. Instagram sesi arama yapmak için ilk olarak mobil uygulamayı açın ve ardından sağ üstte yer alan DM kutusuna tıklayın.
  2. Arama yapmak istediğiniz kullanıcı seçin.
  3. Kullanıcıyı seçip sohbet ekranına girdikten sonra sağ üstte yer alan telefon işaretine dokunun. Telefon simgesine dokunduğunuzda karşı taraf aranacaktır. Aramayı kapatmak için de yine arama ekranı açılınca sağ üst taraftan kırmızı kapat butonundan faydalanabilirsiniz.

Instagram Görüntülü Arama Nasıl Yapılır?

Instagram’da telefon görüşmesi yapmak mümkündür. 2018’de gelen güncelleme ile birlikte görüntülü aramalar yapmak da mümkün kılınmıştır.

  1. Instagram’a görüntülü aramak yapmak için sağ üst taraftan DM paneline giriş yapınız.
  2. DM paneline girdikten sonra görüntülü aramak istediğiniz kişiyi seçiniz.
  3. Konuşma ekranı açıldığına sağ üstte yer alan görüntülü ara seçeneğine tıklayarak arayabilirsiniz. Kamera simgesi olarak görülen şekil, görüntülü arama butonudur. Sesli arama ile yan yanadır.

Instagram’da Sesli Arama Butonu Yok

Instagram sesli arama butonu yok probleminin ana kaynağı uygulamanın güncel olmamasıdır. Buna ek olarak internette yaşanan kopukluklar ve internetin yavaş olması da bu problemin nedenleri arasındadır. Bazı durumlarda ise kullanıcılar kayıt olamadan arama yapmaya çalışmaktadır. Bu durumlarda sesli arama butonu görünmez çünkü sesli arama butonunun görünebilmesi için siteye üye olmanız gerekmektedir. Aynı şekilde Instagram görüntülü arama butonu yok probleminin de nedenleri aynıdır.

Instagram Görüntülü Arama Olmuyor

Instagram’da görüntülü arama yapamıyorum ya da kamera açılmıyor gibi problemlerin ana kaynağı uygulamaya gerekli izinleri vermiyor olmanızdır. Instagram’a ses ve kamera izni vermediğinizde yaptığınız aramalarda kameranız ve mikronunuz çalışmaz. Bunun için izin vermeniz gerekir. Instagram kamera izni vermek için şu adımları takip edin;

  1. İlk olarak ”Uygulamalarım” sekmesine girin ve ardından Instagram uygulamasını bulun.
  2. Instagram uygulama bilgileri sayfasına girdiğinizde en alt tarafta yer alan ”İzinler” sekmesine tıklayın.
  3. İzinler seçeneğine tıkladıktan sonra ”İzin verilenler” ve reddedilenler olmak üzere iki bölüm göreceksiniz. Buradan kamera ve mikrofona tıklayarak izin veriniz.

Instagram Görüntülü Aramaları Kaydediyor Mu?

Instagram sesli ve görüntülü aramaları kaydetmemektedir. Uygulama içerisinde görüşme kaydetme özelliği yer almamaktadır. Eğer, kişi 2. bir uygulama ile kayıt işlemi yapıyorsa görüntü kaydedebilir. Kısacası, Instagram görüntülü arama kaydetme özelliği uygulama içerisinde yok.

Instagram Sesli veya Görüntülü Arama Kayıtları Nasıl Silinir?

Instagram’da arama kayıtlarını silmek için sohbeti silmeniz yeterli olacaktır. Sildiğiniz arama geçmişleri bir süre daha Instagram sunucularında kayıt altına alınacaktır. Bu kayıtları Instagram’ın sunucularından silmeniz mümkün değildir. İnsanların görmemesi için sohbetleri silmeniz geçmişi silmek için yeterlidir.

Instagram Arama Çok İnternet Yer Mi?

Instagram’da sesli arama yaptığınızda çok fazla internet yemeyecektir ancak görüntülü arama yaptığınızda bir miktar internet gidecektir. Whatsapp’da giden internet miktarı kadar gidiş olur. Ancak, telefon üzerinden görüntülü arama yaptığınızda internetinizden değil dakikanızdan gider.

Instagram Sesli Arama Kaç MB Yer?

Instagram sesli arama ortalama olarak dakika başı 5 MB internet kullanır. Bu internet miktarı ortalamadır. 4 MB veya 6 MB de olabilmektedir.

Instagram Görüntülü Arama Kaç MB Yer?

Instagram’da düşük kalite yani 480p’de yapılan bir saatlik görüşmede ortalama olarak 800 MB internet harcanır. Eğer, yüksek kalitede görüntülü konuşma yapıyorsanız 1.5 – 2 GB internetin gideceğini söyleyebiliriz. Bütün platformlarda görüntülü konuşma yüksek miktarda internet kullanımına neden olmaktadır. Bu nedenle eğer mobil veriniz az ise sesli aramaları tercih ediniz.

İlginizi Çekebilir: Instagram Anasayfada Gönderileri Gözükmüyor

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.