7 Belirti İle Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarsın?

Instagram hesabının çalındığını anlamak için basit yollar vardır. Hesabınız kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde tipik davranışlar sergiler. Örneğin, hesap şifrenizin değişmesi, kullanıcı adınızın değiştirilmesi, hesabın kendi kendine beğeni yapması, arkadaşlarınıza spam mesajlar veya bağlantılar gönderilmesi, profilinizde sizin paylaşmadığınız gönderilerin paylaşılması gibi detaylar ile Instagram hesap çalınması anlaşılabilir. Bunları detaylandıracak olursak;

 Instagram Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarsın?

1.Şifreniz Değişmiş Olabilir

Instagram hesabının çalınması ilk olarak şifrenin değiştirilmesi ile kendini belli eder. Bazı durumlarda ise hesabı çalan kişi şifreyi değiştirmeden sinsice devam eder. Bunu anlamak için hesap hareketlerini kontrol edebilir, şifrenizi sık sık değiştirebilirsiniz.

2.Takip Etme Sayınız Yükseliyor Olabilir

Instagram hesabının çalınması sonucunda hesabınız birçok kişiyi takip edebilir. Kötü niyetli kişiler çalıntı hesaplardan hesaplara takipçi satabilir. Bu nedenle de takip etme sayınızda ciddi oranda artış görülecektir. Takip sayınızı kontrol edin ve kişilerin adlarına bakın. Kontrol dışı bir hareket varsa yüksek ihtimal ile hesabınız çalınmıştır.

3.Kullanıcı Adınız Değişmiş Olabilir

Instagram’da kullanıcı adınızın değiştirilmesi kolay değildir ancak bazı durumlarda kullanıcı adınız değiştirilebilir. Bunu anlamak için en son konuştuğunuz kişilerden sohbete tıklamanızdır. Burada yeni kullanıcı adını görebilirsiniz.

4.Hesabınızın Kendi Kendi Kendine Beğeni Yapması

Çalınan Instagram hesabını anlamak için beğenilerine bakmanız gerekir. Şifre değişmediyse beğeni geçmişinize mutlaka bakın. Hesabınızı çalan kişiler illegal veya farklı beğeniler yapabilir.

5.Hesabınızda Kontrol Dışı Yorumlar Görülebilir

Hesabınız kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde illegal yorumlar yaparak sizi zor duruma düşürebilir. Genellikle insanları kandırmaya yönelik yorum yaptıkları için başınızı belaya sokabilirler. Bu nedenle yorum geçmişinize mutlaka bakın.

6.Adınıza Mesajlar Gönderilebilir

Instagram hesabının çalındığını anlamak için mesaj kutunuza bakın. Kötü niyetli kişiler phishing(oltalama) için mesajlar gönderebilir. Buna bağlı olarak da mesaj gönderilen kişilerin hesabı da tehlike altındadır. Bunu fark edip engellemeniz kişisel itibar açısından da önemlidir.

7.Profilinizde Farklı Gönderiler Paylaşılması

Instagram hesap çalınmasını anlamak için gönderilerinizi takip edin. Kötü niyetli kişiler adınıza paylaşımlar yapabilir. Bu paylaşımların asıl amacı başkalarını kandırmak ve kişisel itibarınızı zedelemektir. Profilinizi gizli hale getirebilir gönderi ve hikaye kontrollerini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Hesabımı Çalanı Nasıl Bulurun?

Instagram hesabını çalan kişiyi bulmak için ilk olarak bilişim suçları ve savcılığa başvuru yapılması gereklidir. Eğer, hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız ve şifreniz değiştirilmediyse şu adımları takip ederek hesabı çalan kişiyi bulabilirsiniz.

  • Adım 1: Instagram profilinize giriş yapın.
  • Adım 2: Sağ üstte yer alan üç çizgiye tıklayın.
  • Adım 3: ”Ayarlar” kısmına giriş yapın.
  • Adım 4: ”Güvenlik” bölümüne giriş yapın.
  • Adım 5: Daha sonra buradan giriş hareketlerini kontrol ediniz. Buna ek olarak ”Uygulamalar ve internet siteleri” alanından hesabınıza erişim sağlayan internet portallarını bulabilirsiniz. Tüm bunları tespit ettikten sonra şifrenizi ve mailinizi değiştirerek profilinizi daha temiz bir hale getirebilirsiniz.

Şifrem Değişmedi Hesabım Çalınmış Mıdır?

Şifreniz değişmediyse de hesabınız çalınmış olabilir. Bazı durumlarda güvenliği yüksek hesaplarda şifreyi değiştiremeyeceğini anlayan kötü niyetli kişiler, çaktırmadan hesabınızı kullanmaya başlar. Burada yorumlar, beğeniler, takipler ve gönderileri takip ederek anlayabilirsiniz.

Instagram’a Başka Birinin Girdiğini Nasıl Anlarız?

Profilinizde ‘’Giriş hareketleri’’ alanından kontrol edebilirsiniz. Buna ek olarak bilginiz dışında yapılan yorumları ve beğenileri takip edebilirsiniz.

Instagram Hesabım Çalındı Nereye Şikayet Edebilirim?

Instagram hesabınız çalındığında BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’na şikayet edebilirsiniz. Buna ek olarak Savcılığa da ‘’Özel hayatın gizliliği ihlal ve kişisel verilen hukuka aykırı olarak kullanılması’’ ile suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Tüm bunların ardından da karşı tarafa manevi tazminat davası açabilirsiniz.

Çalınan Instagram Hesabı İçin Nereye Mail Atılır?

Çalınan Instagram maili için mail adresleri;

  • help@instagram.com
  • complaint@instagram.com

Daha fazlası için Instagram’ın sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sayfaya gitmek için buraya tıklayın.

İlginizi Çekebilir: Instagram Avatar Ne İşe Yarar?

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.