Instagram’da ve Tiktok’ta Fax Ne Demek? Ne Anlama Gelir?

Fax Tiktok, uygulamada bir akım olup şarkıda söylenen bir kelimedir. Şarkı da facts (gerçekler) olarak söylenmektedir. Fakat Söylenişi fax şeklinde olduğu için akımlarda okunduğu gibi yazmaktadır. Kısaca facts kelimesinin yazımı bilinmediği ve fax şeklinde duyulduğu için, ‘’Fax’’ akımı devam etmiştir. Ayrıca akımı kullanan birçok kişi de kelimenin ne anlama geldiğini bilmiyor.

Tiktok fax akımı

Sosyal Medyada Fax Ne Demek?

Sosyal medyada fax adında akım oluşmuştur. Şarkının bir kısmında ‘’Facts’’ kelimesi geçmekte ve bu fax olarak algılanmıştır. Kelime yanlış anlaşılmış olsa da akım büyümüş ve herkes tarafından kullanılır hale gelmiştir.  Özellikle Tiktok uygulamasının gündeminde yer almaktadır.

İnternet Faxı Ne Demek?

İnternet faksı ya da çevrimiçi faks, standart telefon bağlantısı ve faks makinesini kullanmak yerine, faks göndermek için internet protokolleri ya da internet kullanılmasıdır. İnternet faksının, e mail gibi internet üzerinden kullanılan iletişim araçlarından farkı standart telefon tabanlı faks makinesiyle faks mesajı alışverişi yapılmasıdır.

TDK’da Fax Ne Demek?

TDK’ya göre faks kelimesi belgegeçer anlamına gelmektedir. ‘’Fax’’ dilimize İngilizceden geçtiği gibi kelime kökeni de buradan gelmektedir.

Fax Neyin Kısaltması?

Fax İngilizce sözcüğünden alıntı bir kelimdedir. Facsimile ‘’Elektronik Görüntü Gönderme Cihazı’’ cümlesinin kısaltmasıdır. Bu kelime Latince de fac ‘’Yap’’ (Latince sözcük Facere, fact- ‘’Yapmak’’ fiilinden türemiştir.) ve Latince similis ‘’Tıpkı, Benzer’’ kelimelerin birleşimidir.

İlginizi Çekebilir: Tiktok Keşfet Saatleri

E Fax Nasıl Gönderilir?

  • Adım 1: İlk olarak e-fax göndermek için e posta adresinden, faks e posta adresine gönderilmek üzere bir mail oluşturulmalıdır.
  • Adım 2: Konu bölümüne, faks gönderilen numaranın başına ‘’90’’ eklenmelidir. Örneğin 908558555000 ya da 90212895000
  • Adım 3: Gönderilecek belge PDF ya da resim formatında e postaya eklenmelidir.
  • Adım 4: E posta içeriğinde resim ya da yazı bulunmamalıdır. E posta tamamen boş olmalıdır.
  • Adım 5: Gönderilecek belge e postaya ek olarak yüklenmelidir.
  • Adım 6: Faksın gönderilmesi istenen numaranın faks ve e posta adresi girilmelidir.
  • Adım 7: Son olarak e posta gönderilmelidir.

Not: Her numara farklı bir e posta adresi kullanmaktadır. Faksı hangi numaradan gönderilmek isteniyorsa o numaranın mail adresi kullanılmalıdır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.