6 ve 8 Haneli Instagram Kurtarma Kodu Nasıl Alınır? Kod İle Giriş

Instagram kurtarma kodu, hesabınıza erişim sağlayamadığınız zamanlarda hesabınıza giriş yapmak için kullanılmaktadır. Instagram kurtarma kodlarını kullanmak için hesap sizdeyken bu kodları alıp kaydetmiş olmanız gerekir. Instagram kurtarma kodu alma için aşağıdaki adımları takip ediniz;

6 ve 8 Haneli Instagram Kurtarma Kodu Nasıl Alınır? Kod İle Giriş

 • Adım 1: İlk olarak Instagram uygulamasına giriş yapınız ve daha sonra ‘’Profil’’inize girin.
 • Adım 2: Profile girdikten sonra sağ üst taraftan ‘’Ayarlar’’ bölümüne giriş yapın.
 • Adım 3: ‘’Güvenlik’’ bölümüne girin ve devam edin.
 • Adım 4: ‘’İki faktörlü kimlik doğrulaması’’ seçeneğine tıklayın.
 • Adım 5: Burada ‘’Ek yöntemler’’ seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Adım 6: ‘’Yedek kodlar’’ seçeneğine tıklayın ve kodlarınızı kaydedin. Aşağıdaki görsel gibi 8 haneli yedek kodlar görünecektir;

 

Instagram Kurtarma Kodu İle Giriş Nasıl Yapılır?

 1. Instagram kurtarma kodu ile giriş için ilk olarak Instagram giriş ekranına girin. Giriş ekranının alt tarafında ‘’Giriş yapmakla ilgili yardım al’’ butonuna tıklayın.
 2. ‘’Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?’’ seçeneğine dokunduktan sonra ekrana talimatlar gelecektir. Bu talimatları izleyin.
 3. Karşınıza gelen ekranda telefon veya e-posta adresinizi seçmeniz istenecektir. Hatırladığınız birini seçin ve ardından ‘’Güvenlik kodu gönder’’ seçeneğine tıklayın.
 4. Güvenlik kodu gönder yazan kısmın altında ‘’Bu e-posta adresine veya telefon numarasına erişemiyorum’’ seçeneğine dokunan talimatları izleyin.
 5. İlerleyen süreçte ise Instagram’ın mailine yazarak kimlik doğrulaması yapın. Kimlik doğrulaması sırasında yedek kodlarınızı da paylaşın. 30 gün içerisinde sonuçlandıktan sonra hesabınız iade edilecektir.

Görüldüğü gibi Instagram kurtarma kodu ile giriş yapmak mail üzerinden mümkündür. 8 haneli kod ile doğrudan giriş yapmanız zor. Eğer, 6 haneli kodunuz varsa direkt olarak giriş yapmanız mümkündür. 8 haneli kod en son çare olarak kullanılan koddur.

Instagram Kurtarma Kodu Nedir?

Instagram kurtarma kodu, hesabınıza erişim sağlayamadığınız durumlar için daha önceden oluşturduğunuz ve hesabınızı tekrar almaya yarayan yedek kodlardır. Bu kodları daha önceden oluşturan ve kaydeden bir kişi hesabını kaybetse dahi Instagram’a gönderdiği mail ve yedek kodları ile hesabınıza tekrar kavuşabilmektedir. Bu noktada Instagram’da hesabı geri almak için yedek kodlar ciddi öneme sahiptir.

Instagram Kurtarma Kodu Ne İşe Yarar?

Instagram kurtarma, e-posta ve telefona erişim olmayan durumlarda çalınan Instagram hesabını kurtarmak için kullanılan koddur. Bu kod ile birlikte Instagram’a mail attığınızda hesabınız 30 gün içerisinde size geri verilecektir. Kimlik doğrulaması yaparken kodun yanı sıra Instagram sizden selfie bir video da isteyecektir. Bunların ana nedeni ise gerçek hesap sahibi olup olmadığınızı teyit etmektir.

Instagram 6 Haneli Kod Nasıl Alınır?

Instagram 6 haneli kod almak için 4 basit adımı takip etmeniz yeterlidir;

 • Adım 1: Instagram 6 haneli kod almak için ilk olarak sol alt taraftan ‘’Profil’’ butonuna tıklayarak profilinize giriniz. Daha sonra ‘’Ayarlar’’ bölümüne giriniz.
 • Adım 2: ‘’Ayarlar’’ bölümünde yer alan ‘’Güvenlik’’ seçeneğine tıklayınız.
 • Adım 3: ‘’İki faktörlü kimlik doğrulaması’’ alanına giriniz. Burada yer alan ‘’Kimlik doğrulama uygulaması’’ butonunu aktifleştiriniz. Bu butonu aktifleştirmeden önce Google Authenticator uygulamasını indiriniz. Android indirme linki için buraya iOS indirme linki için buraya tıklayınız.
 • Adım 4: Uygulamayı indirdikten sonra aktif hale getiriniz ve kimlik doğrulama uygulaması seçeneğini aktifleştiriniz. Aktifleştirdikten sonra ‘’İleri’ seçeneğine tıklayınız.

Böylelikle Instagram Google Authenticator 6 haneli kod uygulamadan görünecektir. Bu aşamadan sonra hesabınıza giriş yapacak birinin uygulama üzerindeki kodu bilmesi gerekiyor. Bu kod sadece sizde olacağı için hesabınız artık güvende.

İlgili İçerik: Instagram Hesabının Çalındığını Anlamak

Similar Posts

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.