Instagram Telif Hakkı Mesajı Geldi Ne Yapmalıyım? Aman Dikkat

Instagram telif hakkı mesajı geldiğinde, ilk olarak Instagram’ın kullanıcılarla DM yolu kullanarak iletişime geçmediğini hatırlamalısınız. Eğer oldukça ciddi gözüken bu mesajı aldıysanız yapmanız gerekenler:

 • Mesajı önemsemeyin ve görmezden gelin
 • Mesajda bir bağlantı varsa asla tıklamayın. Bu bağlantıya tıklayarak hesaplarınızı kaybedebilirsiniz.
 • Instagram’ın sizden şifre ya da kredi kartı gibi özel bilgileri istemeyeceğini bilin ve eğer mesajda bu tür bilgiler isteniyorsa asla yanıtlamayın.

Instagram telif hakkı mesajı geldi diye korkarak hesabınızın kötü niyetli kişilerin eline geçmesine yardımcı olmayın.

Instagram Telif Hakkı Mesajı Geldi Ne Yapmalıyım?

Instagram Telif Hakkı Mesajı Dolandırıcılığına Dikkat Edin

Instagram telif hakkı konulu bir mesaj geldiyse sahte bir hesap üzerinden bu dolandırıcılık faaliyetidir. Size verilen linke tıkladığınızda hesabınız, kötü niyetleri kişiler tarafından ele geçirilecektir. Telif ihlali durumunda özel bir uyarı karşınıza çıkar. Instagram size mesaj atmaz. Lütfen dikkatli olunuz.

İnstagram Telif Hakkı Nedir?

Instagram telif hakkı; Instagram uygulamasında paylaşım yaparken başak bir kullanıcının fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyen içerikleri paylaşma zorunluluğuna denir. Eğer size ait olmayan bir gönderiyi paylaşırsanız gönderiniz kaldırılır ve bu durum hesabınızın kapatılmasına da neden olabilir. Instagram telif hakkı, uygulamaya kaydolurken kullanım koşullarında detaylıca belirtilmiştir. Instagram telif hakkı ihlali durumda, şikâyet edilirseniz hesabınızı çok kısa bir süre içerisinde kaybedebilirsiniz. Eğer böyle bir problem yaşamak istemiyorsanız telif kurallarına dikkat edin.

Eğer telif hakkı konusunda problem yaşamak istemiyorsanız, gönderinizi paylaşmadan önce kendinize şu soruları sorun:

 • Bu gönderinin ya da içeriğin tamamını ben mi ürettim
 • Paylaşacağım bu gönderi telif hakları kapsamında korunuyor mu
 • Bu gönderiyi paylaşmaya yetkim var mı?

Instagram Telif Hakkı Mesajı Atar Mı?

Instagram telif hakkı mesajı atmaz. Konu gerek telif hakkı olsun gerek spam gibi başka konular olsun Instagram kullanıcılar ile DM’den iletişime geçmez. Şirket bu tür konularda uyarıyı bildirim ile ya da mail ile yapar. Bu sebeple eğer Instagram telif hakkı mesajı aldıysanız bir dolandırıcı ile karşı karşıya olduğunuzu bilin ve mesajı görmezden gelin.

Instagram Telif Yersek Ne Olur?

Instagram’da telif haklarını ihlal eden bir gönderi paylaştığınız zaman, Instagram tarafınızdan profilinize telif haklarını ihlal ettiğinize dair bir bildirim gelir. Bu bildirimde gönderiyi paylaşmaya yetkiniz olmadığını düşünüyorsanız silmeniz talep edilir. Eğer yine de gönderiyi paylaşırsanız, gönderiniz Instagram tarafından silinir. Bu durumu düzenli bir şekilde yaşıyorsanız hesabınızın kapanmasına kadar gidebilir.

Instagram Telif Yememek İçin Ne Yapmalıyız?

Instagram telif yememek için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 • Gönderileriniz tamamen size ait olmalı.
 • Eğer size ait bir gönderi değilse, paylaşmaya yetkiniz olduğundan emin olun
 • Eğer gönderinizde müzik kullanmak istiyorsanız kullanacağınız müziğin kullanım hakkı için ücret ödeyin.
 • Eğer ücret ödemeden müzik kullanmak istiyorsanız telifsiz müzikleri inceleyin.

Instagram Telif Hakkı Merkezi Mesajı Nedir?

Instagram Telif Hakkı Merkezi Mesajı Nedir?

Instagram telif hakkı merkezi mesajı, sosyal medyayı kötü amaçları için kullanmak isteyen dolandırıcıların geliştirdiği bir taktiktir. Bu mesaj ile dolandırıcıların yaptıkları şu şekildedir:

 • Size resmi bir dille sanki Instagram mesaj atıyormuşçasına telif haklarını ihlal ettiğinize dair bir mesaj atarlar
 • Mesajda bir link paylaşırlar ve bu linke tıklayarak hesabınızı kapanmaktan kurtarabileceğinizi yazarlar
 • Eğer panikle linke tıklarsanız tıkladığınız link aracılığı ile hesabınızı çalarlar.

Hesabınızı kötü niyetli kişilere çaldırmamak için, Instagram’ın kullanıcılara DM yolu ile ulaşmayacağını bilin ve bu tür bir mesaj aldığınızda görmezden gelin.

Instagram Telif Hakkı Yüzünden Video Yükleyemiyorum

Instagram da telif hakları yüzünden video izleyemiyorsanız, gönderinizin telif haklarını neden ihlal ettiğini inceleyin. Eğer, müzik yüzünden telif hakkı ihlali yaşıyorsanız kullanmak istediğiniz müziği kullanabilmek adına telif hakkı ücretini ödeyin ya da telif hakkı istemeyen müzikler kullanarak problemi ortadan kaldırın. Gönderiyi paylaşmaya yetkiniz olmadığını düşünüyorsanız, problem yaşamamak için o gönderiyi paylaşmayın.

Bir Önceki İçerik: Instagram Telefon Numaram Değişti Ne Yapmalıyım?

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.