Instagram Kaybolan Mesaj Modu Nedir? Nasıl Açılır ve Kapanır?

Instagram kaybolan mesaj modu, okunan mesajların kısa bir süre sonra silindiği moddur. Kaybolan mesaj modunun kullanılma nedeni ise insanların mesajlaşmaları saklamak istememelidir. Özellikle gizli konuşmalarda konuşmanın her iki taraftan da silinmesini isteyen taraf kaybolan mesaj modunu açarak mesajların bir süre sonra silinmesini sağlayabilir.

Instagram kullanıcılarının sohbet ederken konuştuklarını saklamak istememeleri halinde başvurabilecekleri yollardan biri de kaybolan mesaj modudur. Bu modu açmanız halinde gönderdiğiniz mesajlar okunduktan sonra silinecektir.

Karşı tarafın mesajları doğrudan mesaj kutusunda saklaması mümkün olmamakla birlikte SS alması halinde saklaması olanak dahilindedir.

Instagram Kaybolan Mesaj Modu Nedir?

Instagram Kaybolan Mesaj Modu Nasıl Açılır?

  • Instagram hesabınıza mobil uygulama ya da tarayıcı üzerinden giriş yapın.
  • Sohbetler bölümüne gidin.
  • Sohbetler bölümünde kaybolan mesaj modunu açmak istediğiniz sohbeti açın.
  • Sohbetin en alt kısmından itibaren tek bir parmağınızı yukarı doğru kaydırın. Kaydırma işlemi bittiğinde kaybolan mesaj modunun açıldığına dair bildirim alacaksınız.
  • Kaybolan mesaj modunu aktif etmiş olacaksınız.

Instagram kaybolan mesaj modu açma işlemi sonrasında mesajlar okunur ve ardından her iki taraftan da silinir. Mesajların silinmemesi için modun kapatılması gerekir. Mod kapatılmadığı süre boyunca silinen mesajlara tekrar ulaşmak mümkün olmaz.

Instagram silinen mesaj geri alma işlemi için uygulayabileceğiniz herhangi bir adım bulunmuyor. Mesajların silinmesini engellemek için kaybolan mesaj modunu kapatabilir ve sonrasında sohbetlerde tekrar aktif hale getirmeyebilirsiniz. Silinen mesajlar için geri alma imkanı yoktur.

Instagram Kaybolan Mesaj Modu Nasıl Kapatılır?

Instagram kaybolan mesaj modu kapatma için doğrudan sohbette kaybolan mesaj modunu açmak için yaptığınız işlemi tekrarlayın. Ekranı kaydırmanız açık olan kaybolan mesaj modunu kapatmak için yeterlidir. Bu işlemi tek parmağınızla yapmaya özen gösterin.

Sohbet sayfasının en altından yukarıya doğru tek parmağınız ile parmağınızı kaydırın. Ardından kaybolan mesaj modunu kapatmış olacaksınız. Sık sorulan sorulardan biri de; “Instagram kaybolan mesaj modu bildirim gider mi?” sorusudur. Evet. Kaybolan mesaj modunu açtığınızda ya da kapattığınızda karşı tarafa bildirim gider.

Instagram kullanıcıları sohbetlerini saklamak istemediğinde kaybolan mesaj modunu açabilir. Ancak bu mod açıldıktan sonra kaybolan mesajlara tekrar erişmek mümkün olmayacağından saklanmak istenen bilgilerin bir yere not edilmesi gerekir. SS aldığınızda ise karşı tarafa bildirim gideceğinden bu opsiyonu tercih etmeyebilirsiniz.

Instagram Mesajları Neden Kayboluyor?

Kaybolan mesaj modunu bilmeyen kullanıcılar yanlışlıkla bu modu açtıklarında mesajların neden kaybolduğunu anlamakta güçlük çekebilirler. Mesajlar kayboluyorsa bunun tek nedeni kaybolan mesaj modunun açılmış olmasıdır.

Kaybolan mesaj modunu açmak bir kaydırma hareketi kadar kolay olduğundan sıkça yanlışlıkla aktif edilebiliyor. Bu modu kapatmak da açmak da çok kolay. Mesajlarınızın silindiğini görüyorsanız ekranı aşağıdan yukarıya doğru tek bir parmağınız ile kaydırarak modu kapatın. Sonraki mesajlarınız silinmeyecektir.

“Instagram Kaybolan Mesaj Modu Alındı” Ne Demek?

Instagram kaybolan mesaj modu alındı uyarısı kaybolan mesaj modu açıldığında alınır. Bu mod açıldıktan sonra Instagram mesajları telefonun kilit ekranına bildirim olarak düştüğünde mesaj içeriği görünmez. Mesaj içeriğinin görünmemesi beraberinde mesajı açtığınızda mesajı okuyabilirsiniz.

Kaybolan mesaj modunu açtıktan sonra dikkat etmeniz gereken ilk nokta mesajı okumak üzere Instagram sohbetine girip çıktıktan sonra mesajın kaybolacağıdır. Mesajın kaybolacağına ilişkin herhangi bir uyarı yapılmaz. Kaybolan mesajların amacı okuduktan sonra sohbetten çıkıldığında mesajın kaybolmasıdır.

Kaybolan mesaj modundayken SS aldığınız zaman karşı tarafa ekran kaydı alındığına dair bildirim gitmektedir. Bu bildirim beraberinde sohbet ettiğiniz tarafın konuşmaları kayıt altına aldığınızı görmesini de mümkün kılar.

İlginizi Çekebilir: Instagram telif hakkı mesajı geldi ne yapmalıyım?

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.