Date Ne Demek? Sosyal Medyada Date Kullanımı

Date, İngilizcede zaman, tarih, randevuya çıkmak ya da randevuya çıkılan kişi için kullanılır. Son zamanlarda date, artık Türkçe ifadelerin arasında flört, sevgili ya da randevu için kullanılmaktadır. Date’e çıkmak, birbirinden hoşlanan iki kişinin birbiriyle, ilk zamanlarda yaptığı romantik buluşmaları ifade eder. Date kelimesi özellikle yeni nesil sosyal medya dilinde çok sık kullanılır ve genellikle formal yani resmi bir ifade değildir.

Sosyal medyada gördüğünüz ‘’Yarın datem var’’ cümlesi, yarın buluşmam var anlamında kullanılmaktadır. Genel kullanımı bu şekildedir.

date-ne-demek

Sevgili Date Ne Demek?

Date anlamı sevgili açısından flört edilen kişi için kullanılmaktadır bu nedenle de sevgili date ifadesi, bir çiftin birlikte zaman geçirdiği ve romantik bir ilişki geliştirdiği bir buluşmayı ifade edebilir.  “Sevgili date” ifadesi, birçok farklı aktivite için de kullanılabilir. Örneğin bir restoranda yemek yemek, bir konserde gitmek veya bir piknik yapmak gibi romantik etkinlikler sevgili date için kullanılır.

Sosyal Medya Dilinde Date Ne Demek?

Sosyal medya dilinde “date”, genellikle romantik bir randevu veya ilişki anlamında kullanılmaktadır. Instagram ya da Tinder gibi çevrimiçi uygulamalarda, birlikte vakit geçireceği kişi için ya da birlikte geçireceği vakit için “date” ifadesi kullanılır. Sosyal medyadaki “date” kullanımı resmi değildir ve yalnızca samimi olunan insanlara karşı kullanılır.

Date Flört Mü?

Evet, date aynı zamanda flört için de kullanılır. Kızla date yapmak, romantik bir şekilde buluşmak ya da birlikte keyifli vakit geçirmek, aynı zamanda flört için de geçerlidir. Arkadaş ortamında genelde date’e çıktım gibi şeyler söylemek, ilişkinin ilk zamanlarında flört için kullanılan ifadelerdir. 

Dateye Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Biriyle buluşurken dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Bunlara dikkat ettiğinizde daha verimli bir buluşma yaşayacağınızdan şüpheniz olmasın.

1.Giyime Dikkat Edin.

Buluşma için giyeceğiniz kıyafetler size ve buluşma yerine uygun olmalıdır. Rahat kıyafetler seçmek yerine, tarzınıza uygun, temiz ve düzgün bir kıyafet seçmeye özen gösterin. Kadınlarda, karşınızdakinin ne giydiğine sorgulayıcı bakışlar yerine, etkilenmiş bakışlar atmayı unutmayın. Kadınlar, kendilerinin yargılanmasından ya da karışılmasından pek hoşlanmazlar.

2.Temiz Olun

Temiz ve bakımlı olmak çok önemlidir. Saçlarınızı ve tırnaklarınızı temizlemeye özen gösterin. Dişlerinizi fırçalayın, temiz gözüktüğünden ve dişlerinizin arasında bir şey olmamasından emin olun. Kızlar için feminen kokular, erkekler için ise hafif ve ferah kokular sürmek karşı cins için çok etkileyici olabilir.

3.Ulaşım Yöntemi Önemli

İmkânınız var ise kadın partnerinizi arabayla alın. Uzak bir yere gitmeyi planladıysanız, araba ile evinden almak çok etkileyici olabilir. Eğer toplu taşıma ya da taksi kullanacaksanız, yakın ve ortak yerleri seçmekte fayda var. Date günü olabildiğince az yorulacağınız bir ulaşım tercih edin.

4.İletişiminizin Güçlü Olması Gerekiyor

Buluşma sırasında doğal bir iletişim kurmaya çalışın. Karşınızdaki kişiyle ilgili sorular sorun ve onu dinleyin. Kendiniz hakkında da konuşmaktan çekinmeyin. Karşınızdakinin duygularına saygı göstererek konuşmaya özen gösterin. Dinlediğinizi belirtmek için sürekli göz teması kurun. Telefonunuzu bir kenara kaldırdığınızı ya da sessize aldığınızı belli etmek, partnerinizi etkileyebilir.

5.Planlama Yapın

Buluşma için planlama yapmak da önemlidir. Buluşma yeri ve zamanı hakkında net bir plan yapın. Gideceğiniz yerdeki etkinlikler hakkında önceden bilgi edinin ve mümkünse rezervasyon yaptırın. Kadınlar, erkeklerin planlı olmasından ve her şeyin önceden düşünülmesinden etkilenir, erkekler ise kadınların onlara güvenmesinden ve tercihlerinden kaba bir şekilde rahatsız olmamalarından hoşlanır.

6.Sami Olun

Samimi olun ve doğal davranmaya çalışın. Kendiniz olun ve karşınızdaki kişiyi olduğu gibi kabul edin. Bu, iyi bir etkileşim ve daha sağlıklı bir ilişki geliştirmenize yardımcı olabilir.

Bütün bunların yanında, ilişkide date, saygı çerçevesinde yapılması gerekir. Kadınlar saygı duyulduğunu hissetmekten çok hoşlanır ve karşılarındakine de aynı şekilde yaklaşır. Erkekler de söylediklerinin, ciddi ise ciddi olduğunu, şaka ise samimiyetle karşılandığını görmek ister. 

Keşfedin: Sosyal Medyada o7 Ne Demek?

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.